policiste_peru__192x128_.jpgVůdci protestů zajali policisty kvůli údajně nespravedlivému rozdělení výnosů daní z měděných dolů, které leží na hranici dvou soupeřících peruánských provincií. Teď míří do Limy projednat novou dohodu o dělbě daňových příjmů s vládou .

"Poletíme do Limy, abychom se setkali s premiérem Jorgem del Castillo. Demonstranti mne poprosili, abych je doprovodil, což rád učiním," prohlásil generál policie Alberto Jordán, který byl rovněž mezi zadržovanými muži zákona.

Peruánská vláda předtím pohrozila demonstrantům přerušením veškerých dosavadních jednání, pokud policisté nebudou okamžitě propuštěni.

Přečtěte si, co se stalo v Peru

Demonstranti od minulého týdne blokují mosty mezi regiony Moquegua a Tacna vedoucí k měděným dolům a hutím společnosti Southern Copper. Blokáda zasáhla i hlavní dopravní cestu z Peru do Chile a zapříčinila nedostatek potravin, pohonných hmot a léků v nejjižnějších oblastech Peru.

Centrální vláda se proto rozhodla zasáhnout. Zásah měl ovšem opačný efekt. Stovka policistů se v pondělí pokusila demonstranty rozehnat slzným plynem, při následném střetu s přibližně pětitisícovým davem ale byli policisté zajati a odvedeni jako rukojmí do místního kostela.

Zranění policisté byli po nějakém čase propuštěni, zbývajících 48 mužů je později následovalo.

Související