governor-huntsman-headshot__192x128_.jpgPrvní nejkratší pracovní týden zažijí Američané 4. srpna, týkat se bude zhruba 80 procent státních zaměstnanců, tedy asi 17.000 lidí, pro něž bude nový časový pracovní režim povinný.

Povinně ovšem budou muset odpracovat každý den 10 hodin. Klasický pracovní režim zůstane zachován jen na státních univerzitách, v soudnictví, vězeňství a dalších službách nezbytných pro bezpečný a plynulý chod státu.

Občanům zůstane podle guvernéra zaručen dostatečný přístup do státních úřadů. Kromě toho přes 800 služeb je dostupných po internetu, tvrdí Huntsman. Ve většině států USA mají státní zaměstnanci možnost zvolit si čtyřdenní týden, nikde to ale není povinností. Řada států podle odbornice Leslie Scottové doporučuje svým úřadům a vedoucím, aby zaměstnancům nabízeli čtyřdenní týden "kdekoli je to možné".

Poměrně běžný je tento režim u městských a okresních zaměstnanců. Profesor Rex Facer z Youngovy univerzity v Brighamu, který se tomuto tématu dlouhodobě věnuje, odhaduje, že čtyřdenní týden využívá šestina amerických měst s více než 25.000 obyvateli. V budoucnu očekává, že se tento počet ještě rozroste. Za důvody označuje vysoké ceny benzinu a všeobecný tlak, jemuž čelí veřejné rozpočty.

Další informace o trhu práce v USA

Guvernér očekává, že to Utahu pomůže dosáhnout cíle ušetřit do roku 2015 pětinu nákladů na energie. A protože zaměstnanci nebudou muset dojíždět jeden den do práce - ve Spojených státech obvykle vlastním autem - sníží se také spotřeba benzinu i vypouštění škodlivých emisí. Čtyřdenní týden by měl také zvýšit kvalitu života státních zaměstnanců, kteří tak získají volný den navíc.

Nové opatření by mohlo zvýšit zájem především mladých lidí o práci ve státních úřadech a posílit konkurenceschopnost Utahu při získávání talentů z dalších států USA, věří guvernér.Změnu by měli uvítat i daňoví poplatníci, protože se prodlouží otevírací doba úřadů, soudí zastánci nového opatření. Naopak jeho kritici namítají, že ztráta jednoho dne sníží dostupnost služeb.

Novinka si vyžádá jistou míru přizpůsobení, připomíná výzkumná ředitelka Národní asociace okresů Jacqueline Byersová. Podle ní je třeba snížit očekávání daňových poplatníků, kteří vždy chtějí mít přístup ke službám každý pracovní den. "Musejí se přizpůsobit delší otevírací době, ale zavřeným pátkům," řekla listu USA Today.