MDF01527__192x128_.jpgRada bezpečnosti OSN jako "nepřijatelný akt extrémního násilí" odsoudila útok súdánských ozbrojenců, kteří před týdnem zabili v Dárfúru sedm příslušníků mírových jednotek OSN a Africké unie (UNAMID). Britský návrh, podle kterého by tento útok mohl být považován za válečný zločin, schválila rada ve středu jednomyslně.

Militantní ozbrojenci zabili 8. července v západním Súdánu sedm příslušníků společné mírové mise OSN a Africké unie a dalších 22 zranili, z toho sedm vážně. Šlo o nejvýznamnější útok proti této mírové misi od konce loňského roku.

Dosud neidentifikovaní ozbrojenci, kteří přijeli ve více než třech desítkách vozidel, přepadli policisty a vojáky UNAMID při vyšetřování vraždy několika civilistů v Severním Dárfúru. Útočníci použili těžké zbraně a střet trval dvě hodiny.

Čtěte také

Hlavní povstalecké skupiny v Západním Dárfúru popřely jakoukoliv spojitost s útokem.

V silách UNAMID by mělo působit 26.000 vojáků a policistů, avšak v Západním Súdánu jich operuje necelých 10.000. Velitelé mise volají po urychleném posílení jednotek a také doplnění vybavení, například bojovými i přepravními vrtulníky, průzkumnými letouny, vojenskými inženýry i logistickou podporou.

Související