papez-benedikt-XVI-sydney__192x128_.jpgPapež Benedikt XVI. se při soukromé mši v Sydney setkal se čtyřmi oběťmi sexuálního násilí ze strany australských katolických duchovních.

Papež se podle oznámení Vatikánu setkal se dvěma muži a dvěma ženami během asi hodinové soukromé audience v kapli katedrály Panny Marie, kde se v sobotu omluvil. Organizace zastupující australské oběti sexuálního násilí však požadovala víc než jen omluvu a vyzvala ho, aby se osobně zasadil za to, že se podobné zločiny již nebudou opakovat.

"Vyslechl si jejich příběhy a nabídl jim útěchu," sdělil Vatikán. "Ujistil je o jeho duchovní spřízněnosti a slíbil, že bude pokračovat v modlitbách za ně, jejich rodiny a všechny oběti. Tímto otcovským gestem chtěl Svatý otec ještě jednou ukázat svou starost o všechny ty, kteří trpěli sexuálním zneužíváním," stojí dále v prohlášení, z něhož citují tiskové agentury.

Čtěte také

Podle hlavního vatikánského mluvčího Federica Lombardiho se audience vedle čtyř obětí zúčastnili také jejich příznivci a kněz, který se zabývá jejich případem. Na konci mše papež s každou z obětí promluvil. "Papež k nim pronesl slova pochopení a útěchy," řekl k setkání Lombardi.

Krátce před papežovým příletem do Austrálie předminulou neděli, kde se zúčastnil Světových dnů katolické mládeže, zahájila tamní katolická církev vyšetřování čtvrtstoletí starých případů sexuálního zneužívání dětí kněžími. Organizace Broken Rites, která australské oběti sexuálního násilí zastupuje, má prý důkazy o 107 případech zneužívání. Obětí ale podle ní mohou být tisíce, k soudu se ovšem dostane jen zlomek z nich.

Benedikt XVI. byl nucen řešit sexuální skandály kněží i během své návštěvy Spojených států v dubnu letošního roku. I tehdy se za tyto zločiny obětem omluvil, jeho sobotní poselství však pozorovatelé hodnotí jako mnohem silnější.

Papež v pondělí ukončil svou devítidenní návštěvu Austrálie, kterou v neděli završil obří mší na sydneyském hipodromu před téměř 400.000 věřícími.

Související