sikorski_192.jpgVaršava zatím stále nesouhlasila s americkými podmínkami v otázce rozmístění obranných střel v rámci systému protiraketové obrany, přesto se tak ale ještě může stát do konce července.

Po pondělním setkání s náměstkem americké ministryně zahraničí Danielem Friedem to nevyloučil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Možnost dohody mezi Varšavou a Washingtonem přitom v minulých dnech naznačil polský premiér Donald Tusk.

Sikorski komentoval svou schůzku s Friedem stručně a odmítl přiblížit detaily. Uvedl pouze to, že šlo o dobrý rozhovor, který přinesl přiblížení stanovisek obou zemí.

Fried přijel podle Sikorského do Varšavy primárně na pohřeb někdejšího polského ministra zahraničí Bronislawa Geremka.

Polsko a rakety

 Oficiálně se bude o problematice protiraketového štítu v Polsku znovu hovořit ve středu, kdy se má sejít polsko-americká konzultační skupina. Ta bude řešit konkrétní možnosti pomoci s modernizací polské armády.

Polsko zatím nechce přistoupit na americkou nabídku ohledně umístění střel Patriot. Poláci podmiňují umístění deseti raket na svém území systémem, který by ochránil zemi v případě raketového útoku.

Polsko částečně spoléhá na to, že se případný český radar, který byl již stvrzen podpisem české strany a Condoleezzou Riceovou, neobejde právě bez raket na jeho území.

Český radar

Související