dresscode_sortky__192x128_.jpgJeden z nejkontroverznějších trendů v historii módy začal v Americe takzvanými neformálními pátky. Na konci týdne směli Američané odložit obleky, navléknout sportovní obuv a rozepnout jinak upravený límec s kravatou. V kraťasech, které na sobě měli o víkendu, ale pak začali přicházet i na pondělní porady.

Nejprve jim za kraťasy hrozil okamžitý vyhazov. V lepším případě dostali od šéfa vynadáno a byli posláni domů se převléct. Časy se ale mění, píše list International Herald Tribune.

Jistá reklamní agentura ze Salt Lake City například letos prakticky zakázala svým zaměstnancům nosit v létě dlouhé kalhoty.

"Snažíme se brát svou práci trochu s humorem a v červenci a srpnu je navíc v kanceláři takové horko, že kraťasy jsou mnohem pohodlnější" říká o nových pravidlech hlava společnosti Dave Newbold. A není jediným zastáncem pohodlného letního střihu.

Čtěte svůj názor

Hokejová hvězda NHL Sean Avery si vyzkoušel stáž v módním časopise Vogue a nejraději se zde oblékal do elegantních krátkých kalhot, které odkryly jeho vypracované lýtkové svaly.

Svaly na odiv

Košile s krátkým rukávem, které často nosí i americký kandidát na prezidenta Barack Obama, jsou v kancelářích mezi muži stále častějším jevem. Mnozí návrháři je navíc přesvědčují, aby ukázali více ze své muskulatury, na které tak pečlivě pracují v posilovnách.

"Ve společnosti je strašně moc zbytečných omezení," tvrdí o módě obchodní ředitel návrháře Michaela Bastiana Ben Clawson. "Pánské oblečení se rozvíjí a stává se méně formálním, ne však ušmudlaným. Být oblečen v kraťasech už nemusí znamenat společenské faux pas."

Psali jsme

Avery tvrdí, že muž v kraťasech může vypadat lépe něž některé ženy v minisukni. "Podle mě se ženy rády podívají na mužská lýtka," říká přesvědčeně.

Pryč s konzervatismem?

Přesto ale většina bank, právnických firem nebo nemocnic nepovažuje kraťasy za vhodnou součást pracovního oděvu. Jako důvody uvádějí například zachování firemní etikety nebo hygienu.

Politici dřív vycházeli na veřejnost jen zřídka bez formálního obleku. Americký prezident Richard Nixon dokonce chodil v botách i po pláži.

Když realitní právník Hyman Gross před 15 lety navrhl nošení krátkých kalhot v práci, šéf mu vyčinil, že firma není pláž. "Rychle jsem se tehdy té myšlenky vzdal," vypráví Gross.

Dnes si však čím dál častěji všímá úředníků, kteří do práce míří hodně nalehko, někdy i naboso. "Při čtyřicetistupňových vedrech je hloupost podléhat nějaké krejčovské nesmlouvavosti."