bush-krici-vlajka-USA__192x128_.jpgPrezident Spojených států George Bush vyzval Moskvu k okamžitému ukončení vojenských operací na gruzínském území.

Podle Bílého domu Rusko svým vpádem do Jižní Osetie "značně poškodilo své postavení ve světě", když "vpadlo na území sousedního státu", což Bush označil za akci, která se "jedenadvacátém století nedá akceptovat".

Washington obvinil Rusko z pokusu o svržení vlády gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho a varoval před pokračováním invaze, které by zavinilo "brutální a dramatickou eskalaci konfliktu".

"Rusko musí obrátit kurz," pohrozil Bush při svém vystoupení.

rusko-gruzie-tank-zena__192x128_.jpgV noci se bojovalo jen v Osetii a Abcházii

V Gruzii nebyly v noci hlášené boje. Podle gruzínského premiéra Gurgenidzeho není pozorován postup ruských vojsk směrem k hlavnímu městu Tbilisi.

Jednotky v proruské separatistické Abcházii zahájily v úterý v 06:00 místního času (04:00 SELČ) vojenskou ofenzivu v severní části strategicky klíčové Kodorské soutěsky s cílem vytlačit odtud gruzínské síly. Oznámila to ruská agentura Interfax.

Podle agentur DPA, která cituje gruzínské představitele, nebyly mimo separatistické zóny v noci hlášeny další boje.

Ruská zpravodajská televizní stanice Vesti 24 informovala o intenzivní střelbě na návrších soutěsky a bombardování této zóny abchazským letectvem.

Ministr zahraničí separatistické abchazské vlády Sergej Šamba v televizi Vesti 24 řekl, že příslušníci pozorovací mise OSN v oblasti byli varováni před nadcházející operací a opustili ji. Hlavní kancelář mírové mise OSN v Suchumi nebyla operací dotčena, dodal Šamba.

Gruzínsko-ruský konflikt: Co se dělo v pondělí:

"Všechno probíhá podle plánu," řekl. Žádné podrobnosti o případných zraněných nebo mrtvých na kterékoliv straně střetu nesdělil.

Gruzínští představitelé se k nejnovějšímu vývoji v Kodorské soutěsce zatím nevyjádřili. Podrobnosti operace není možné ověřit z nezávislých zdrojů, poznamenala agentura AP.

Žádné hlášené střety v Gruzii

Po pondělním proniknutí ruských jednotek do gruzínského vnitrozemí nebyly podle informací z Tbilisi v noci hlášeny žádné boje. "Momentálně nejsou nikde v Gruzii ozbrojené střety," řekl tajemník gruzínské Bezpečnostní rady Alexandr Lomaia o půlnoci místního času (02:00 SELČ) novinářům v Tbilisi.

Další postup ruských jednotek není pozorován, citovala agentura Interfax gruzínského premiéra Lada Gurgenidzeho.

Čtěte také

V pondělí pronikaly ruské jednotky na gruzínské území také ze separatistické Abcházie a obsadily vojenskou základnu v západogruzínském městě Senaki.

Téhož dne nejprve gruzínské ministerstvo vnitra oznámilo, že odrazilo všechny útoky na Kodorskou soutěsku, která je prakticky jediným územím v Abcházii, které separatisti dosud plně nekontrolovali. Proruské abchazské síly naopak tvrdily, že na tomto strategickém místě gruzínské jednotky zcela zablokovaly.

Ruské síly, které jsou v Abcházii rozmístěné, pak daly podle agentury Interfax gruzínské armádě ultimátum, aby složila zbraně, a varovaly ji, že použijí "všech nutných donucovacích prostředků", pokud na ně nepřistoupí. Tbilisi však ultimátum odmítlo.

Související