zakladna-rusko-osetie__192x128_.jpg

Ruský prezident Dmitrij Medveděv předal v pondělí ve Vladikavkazu asi třem desítkám vojáků vyznamenání za účast v bojích proti gruzínským jednotkám. Při této příležitosti prohlásil, že Tbilisi za své činy v Jižní Osetii nezůstane nepotrestána.

"Rusko je pyšné na každého z vás," řekl Medveděv stovkám ruských vojáků při slavnostním nástupu na hlavním náměstí ve Vladikavkazu. "To, co gruzínské vedení učinilo, se nedá pochopit. Nesmí se na to zapomenout a nesmí se to ani ponechat bez trestu," prohlásil ruský prezident.

Ruská armáda v pondělí oznámila, že se podle dohody o příměří začíná stahovat ze svých současných pozic v Gruzii. Tbilisi ale tvrzení Moskvy popírá. Bílý dům na to konto opět vyzval Rusy, aby "bezodkladně" stáhli z Gruzie své ozbrojené síly.


NOVÉ! VIDEO na iHNed.cz

Podle informací BBC setrvávají vojáci u gruzínského hlavního města. Česká televize uvedla, že Rusové mají v moci veškeré strategické body a infrastrukturu v Gruzii.

Během pondělního odpoledne také Moskva potvrdila, že umístila v Jižní Osetii několik raket krátkého doletu typu SS-21. Reagovala tak částečně na předchozí výzvu prezidenta Jižní Osetie postavení stálou základnu v zemi.

Rakety by mohly podle agentury AFP ohrozit Tbilisi.

Obrat k Moskvě

Jihoosetský prezident Eduard Kokojev dříve v pondělí prohlásil, že hodlá požádat Rusko, aby v Jižní Osetii zřídilo stálou vojenskou základnu. Svůj záměr odůvodnil tím, že v Osetii žijí Rusové.

"Požádáme vedení ruské federace, aby na území Jižní Osetie vznikla ruská vojenská základna, protože zde žijí ruští občané," uvedl jihoosetský prezident.

Sledujeme

Hlava autonomní republiky zároveň odmítla přítomnost mezinárodních pozorovatelů v této gruzínské separatistické provincii.

O jejich přítomnosti přitom má v pondělí rozhodovat Stálá rada Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která počítá s vysláním dalších sta pozorovatelů do tohoto regionu.

S přítomností mezinárodní monitorovací delegace souhlasila v minulém týdnu také Gruzie. Ta teď čeká ma další krok Moskvy, která o víkendu avizovala, že v pondělí začne se stahováním svých jednotek z této kavkazské země.

Související