houbari-rakousko__192x128_.jpgRakouské lesy se potýkají s tzv. "profesionálními sběrači". Jak hlásí majitelé, jejich lesy čelí útoku houbařů již od první houbové nadílky. To se nelíbí běžným lidem, ani ekologům.

"Chci zachovat ekologickou rovnováhu," říká nepřítel majitel lesa a vydavatel "houbařských povolenek" Dominik Habsburg-Lothringen. Pro les je podle něj únosný jen určitý počet houbařů, jinak je devastován a zvěř je příliš rušena.

Podobnému rabování chce zabránit. Proto on a čtyři další majitelé lesů v Korutanech teď požadují houbařský poplatek ve výši 45 eur (zhruba 1040 korun) ročně od turistů i domácích.

Jejich krok má především zbavit lesů tzv. "profesionálních sběračů", kteří houby hledají pro další prodej. Houbařením si prý člověk může v současných podmínkách vydělat za dva týdny tolik, co jinak za tři měsíce.

Houbařská turistika

Podobný systém už se osvědčil v oblastech u Salcburku, kde vybírá příslušná lesní zpráva poplatek ve výši 15 eur (370 korun) za 14 dnů sběru hub. Chránit své lesy tímto způsobem chce také Tyrolsko.

To se potýká především s nájezdy houbařů ze sousední Itálie. "Je to opravdu velký problém, máme tu příliš mnoho Italů, kteří přicházejí přes hranice jako profesionální sběrači hub," uvedl mluvčí tamní Horské služby Josefa Eggera.

Čtěte také

Italské cestovní kanceláře údajně i nabízejí houbařské zájezdy.

Turisté ale v poslední době aktivity omezili, protože se domnívají, že houbařské povolenky musí platit všude v Korutanech.

To se nelíbí odpůrcům současného návrhu na zpoplatnění sběru hub, podle nichž není problém s profesionálními sběrači vůbec tak velký.

Do "sporu o houby" se už vložila jako zprostředkovatel i korutanská zemská vláda.

Související