slota-markus-sns__192x128_.jpgŠéf Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota opět perlil. Na oslavách 70. výročí úmrtí Andreje Hlinky v Ružomberku vyzval, aby Slovensko dobře vycvičilo armádu. Musí se totiž prý mít na pozoru před těmi, kteří mají zálusk na část země.

Na případného uzurpátora ihned ukázal. Podle Sloty jde o „velkomaďarský šovinismus“, který v čele s Viktorem Orbánem zbrojí s úmyslem připravit Slovensko o část území.

Do Maďarů se Slota pustil také první srpnový víkend, tentokrát během oslav 145. výročí vzniku Matice slovenské přímo v Martine, kde instituce sídlí. Tam zase tvrdil, že Maďaři používají neofašistické metody.

Mám na mysli konkrétní maďarské politiky, kteří mají představu, že tu staří Maďaři vznikli. Nikdo nechce z jejich strany říct to, že ta jejich domovina je asi poušť Gobi v Mongolsku,“ citovala Slotu téměř všechna média.

Čtěte také

Přítomný premiér Robert Fico výroky Sloty nijak nekomentoval, jako první se ohradil chargé d’affaires maďarského velvyslanectví Lajos Várady, který poslal otevřený dopis předsedovi Matice slovenské Jozefu Markušovi.

Slotova vyjádření ostře odsoudil s tím, že jsou protimaďarské a podkopávající mírumilovné soužití obou národů. Šéfa matice vyzval, aby našel způsob, jak se od urážlivých výroků distancovat.

Slotova Matice

Matice slovenská dlouho mlčela. „Pokud jde o projev pana Sloty tak Matice nekomentuje žádné projevy členů a předsedů stran,“ zveřejnil vysvětlení deník SME. Mluvčí Matice Stanislav Bajaník mu také tvrdil, že jde o osobní nebo stranické vyjádření politiků.

Na otázku zda se Matice slovenská neobává, že ji bude veřejnost spojovat s extrémistickými vyjádřeními prý neodpověděl. Možná i proto, že všechny peníze na zaplacení oslav výročí sehnal Matici právě Ján Slota.

Ačkoliv má být Matice slovenská apolitickou institucí, od mečiarových vlád byla postupně hodně zpolitizována.Od Ficovy vlády dostala Matice pro letošní rok 43 milionů korun.

To se Jánu Slotovi nelíbí „Měla by dostávat nejméně trojnásobek. Nemá za co plnit úkoly, které má ze zákona,“ apeloval na členy kabinetu. Nezapomněl zmínit, že Matice je se SNS programově téměř totožná. „Musíme ji podporovat, protože se vzmáhají horthyovští neofašisté v sousedním Maďarsku,“ tvrdil.

 

Související