medvedev-rakety-osetie__192x128_.jpgRusko oficiálně ukončilo vojenskou spolupráci s NATO. Oznámila to mluvčí bruselského sídla aliance Carmen Romerová, kterou citovala agentura AP.

NATO podle ní obdrželo vojenskou cestou písemné sdělení, že ruské ministerstvo obrany rozhodlo zastavit na neurčito mezinárodní vojenské akce v rámci spolupráce mezi Ruskem a zeměmi NATO.

Krok Moskvy je dáván do souvislosti s nynějším rusko-gruzínským konfliktem. Rusko reagovalo podrážděně na úterní prohlášení ministrů zahraničí zemí NATO, že Rusko v Gruzii porušilo mezinárodní právo a musí se urychleně stáhnout ze země. Rusko se v reakci ohradilo, že aliance pomíjí podle Moskvy jasnou agresi Gruzie proti obyvatelům proruské separatistické provincie Jižní Osetie.

NATO může na Rusko kvůli ukončení spolupráce uvalit sankce, podle Romerové nicméně aliance vzala sdělení na vědomí a nehodlá reagovat.

Čtěte více:

"Dočasné rozhodnutí"

NATO a Rusko začaly na základě dohody z roku 2002 provádět několik společných projektů. Ty zahrnovaly podle AP výměnu odborníků v rámci boje proti pašování heroinu z Afghánistánu, vývoj protiraketové technologie, vojenská cvičení a pomoc na moři. V nejbližší době podle aliance nicméně není plánována žádná společná akce Rusko - NATO.

Čtvrteční oznámení není překvapením, už ve středu o této možnosti informoval norský ministr obrany.

"Norsko zaregistrovalo, že se Rusko rozhodlo v současnosti zmrazit veškerou vojenskou spolupráci s NATO a spojeneckými zeměmi", napsalo na své webové stránky ve středu norské ministerstvo obrany.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek konstatoval, že více než Rusko alianci potřebuje aliance Rusko, a to především v Afghánistánu, kde jde podle něj o budoucnost NATO.

Šéf ruské diplomacie zároveň ujistil, že Rusko nemá v úmyslu spolupráci s NATO ukončit zcela a definitivně.

Podle ruského diplomatického zdroje citovaného serverem spiegel.de odcestuje ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin v pátek do Moskvy, kde "po určitou dobu" zůstane na konzultace.

Související