Ruský prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir PutinRuský prezident Dmitrij Medveděv oznámil, že jeho země uznává nezávislost separatistických území Jižní Osetie a Abcházie.

O tomto kroku, k němuž již v pondělí vyzval ruský parlament, rozhodnul prezident po jednání bezpečnostní rady státu v Soči u Černého moře.

"Podepsal jsem dokumenty, potvrzující, že Ruská federace uznává nezávislost Jižní Osetie a Abcházie," řekl Medveděv v televizním vystoupení. Setkání bezpečnostní rady se zúčastnil i premiér a bývalý prezident Vladimir Putin.

Čtěte více o rusko-gruzínské válce

Jižní Osetie i Abcházie vyhlásily nezávislost již v 90. letech, většina zemí však tato území uznává jako součást Gruzie. Doporučení prezidentovi uznat jejich nezávislost prošlo v pondělí oběma komorami ruského parlamentu. Medveděv přesto odmítal až do konečného rozhodnutí cokoli komentovat.

Důležitý ropovod

Ruské rozhodnutí vzbudilo nesouhlas amerického prezidenta George W. Bushe. Gruzie udržuje těsné vztahy s Evropskou unií i Spojenými státy a zvažuje vstup do struktur NATO.

Blogy na iHNed.cz

Spory mezi Gruzií a Ruskem podporovanými osetinskými separatisty přerostly v srpnu v několikadenní válku. V průběhu konfliktu překročila ruská regulérní armáda hranice Osetie a vstoupila na gruzínské území. Většina ruských vojsk se již stáhla, generálové však upozorňují, že v částech země zůstanou.

Nová rubrika: Video na iHNed.cz

Západní země s ruskou přítomností nesouhlasí a tvrdí, že jde o kontrolu strategických přístavů a dopravních cest. Gruzie je přitom pro Západ energeticky důležitou zemí - vede skrz ní ropovod do Turecka, odkud se ropa rozváží do celého světa.

Související