medvedev-kreslo-rusko__192x128_.jpg"Každý stát ať si rozhodne, zda nějaký národ uzná jako mezinárodněprávní subjekt, nebo ne. Situace v Kosovu podle nás neposkytla dostatečný základ pro uznání nezávislosti. Naopak Gruzínci provádějí etnické čistky a genocidu - v současnosti stejně jako v 90. letech," řekl ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro televizní stanici CNN.

"Západní politici, kteří uznali nezávislost Kosova, při několika příležitostech zdůraznili, že Kosovo je výjimečný případ. Pak tedy i Abcházie a Jižní Osetie jsou výjimečné případy," podotkl v reakci na odpor Západu proti ruskému uznání nezávislosti gruzínských separatistických regionů.

Přečtěte si podrobnosti

Rozeslal dopis, a pak podepsal nezávislost

Uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie bylo jedinou možností, píše ruský prezident Medveděv v dopise, který zaslal předním světovým politikům. Mezi adresáty jsou i americký prezident George Bush, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo italský premiér Silvio Berlusconi.

Dopis byl poslán v úterý ráno, ještě předtím, než Rusko nezávislost obou gruzínských separatistických republik oznámilo.

"Informujeme vás o tom, že Ruská federace stojí před nutností těžkého rozhodnutí - jde však za těchto okolností o jedinou možnost - uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie," napsal Medveděv.

Nová rubrika BLOGY na iHNed.cz

Toto rozhodnutí bylo učiněno s ohledem na vůli národů Abcházie a Jižní Osetie, s přihlédnutím k Chartě OSN, k principům mezinárodního práva týkajícím se přátelských vztahů mezi státy, k Závěrečnému aktu z Helsinek a dalším mezinárodním dokumentům, uvádí ruský prezident.

"Spoléháme na vaše pochopení a na vaši podporu," napsal Medveděv. "Náš postoj podporuje obrovská většina našich občanů," dodal.

Západ uznání Jižní Osetie a Abcházie odsoudil a požaduje, aby Moskva dodržela své závazky a stáhla své vojenské jednotky z Gruzie.

Ruský tisk Medveděv nenadchl

Uznání separatistických gruzínských území ale nevítá ani středeční ruský tisk. Naopak se obává, že tento krok v sobě skrývá mnoho nebezpečí. "Rusko se může ocitnout ve velmi nebezpečné izolaci, jestliže žádný stát nezávislost Abcházie a Osetie nepodpoří," napsal oficiální ruský deník Rossijskaja Gazeta.

"Rusku se v posledních letech podařilo navázat kontakty například s arabským světem. Není vyloučeno, že Turecko, Írán, Sýrie nebo Jordánsko Rusko podpoří, ale není to jisté," pokračoval. Navíc nyní budou mít četné ruské regiony argument ve prospěch své nezávislosti a rovněž stabilizace Kavkazu může nabýt jiného obratu, zdůraznil list.

Přečtěte si další zprávy o situaci na Kavkaze

Ekonomický deník Vedomosti se obává, aby taková "volba konfrontační strategie s vnějším světem nezpůsobila zastavení všech reforem uvnitř země" a uznání obou celků označil za "bombu" ve vztazích Ruska se Západem.

Izvestija soudí, že nezávislost nemůže fungovat bez mezinárodní podpory. "Když se Spojené státy postavily na stranu Kosova, ujistily se nejprve podporou řady zemí," napsal. USA uznaly letos v únoru nezávislost Kosova na Srbsku krátce po jejím vyhlášení.

Nová rubrika VIDEO na iHNed.cz
Související