Nástrahy na řidiče číhají nejen na silniciO řidičský průkaz by v budoucnu mohli na Slovensku přijít rodiče, kteří neplatí výživné na své děti. Předpokládá to návrh novely zákona o exekutorech, který předložila ve čtvrtek vládní strana LS-HZDS vedená bývalým premiérem Vladimírem Mečiarem. Novela má údajně zrychlit a zefektivnit vymáhání výživného exekutorem.

"Jestliže má rodič peníze na krmení svého autíčka a nemá peníze na krmení svého dítěte, je třeba mu sebrat řidičský průkaz, aby ty peníze přerozdělil a platil výživné," prohlásil ve čtvrtek Mečiar.

Pokud návrh projde parlamentem, mohl by platit už od podzimu. Odebrání řidičského průkazu by podle LS-HZDS mělo být jen jednou z několika možností exekuce v případě neplacení výživného.

"Je velká pravděpodobnost, že návrh projde. Takže tatínkové a maminky, kteří neplatíte a chcete mít řidičský průkaz, rychle zaplaťte, jinak budete chodit pěšky," dodal Mečiar.

Čtěte také

Po vzoru Polska

LS-HZDS navrhuje, aby exekutor mohl vydat příkaz k odebrání řidičský průkaz tomu, kdo neplatí výživné stanovené soudem. Výjimkou by měli být jen neplatiči, kteří jsou řidiči z povolání.

Podle strany platí podobný zákon například v Polsku, kde od května 2005 zaplatilo alimenty šedesát procent neplatičů.

Nové blogy na iHNed.cz

Mečiar se společně s poslankyněmi Katarínou Tóthovou a Ľudmilou Muškovou odvolává na čísla z poslední doby, podle nichž na Slovensku existují tisíce neplatičů výživného. V roce 2006 podle agentury SITA slovenští exekutoři řešili 8 000 podnětů na vymáhání nezaplaceného výživného.

V České republice avizovala podobný návrh poslankyně Lenka Mazuchová z ČSSD, zatím ho ale nepředložila. Připravit ho je podle ní složitější, než se na první pohled zdálo.

Související