Republikánský kandidát na prezidenta John McCain vsadil na mladou šarmantní guvernérku Aljašky. Ta je druhou ženou v historii Spojených států nominovanou na úřad viceprezidentky. Kandidát demokratů Barack Obama si na funkci viceprezidenta vybral senátora středních let Josepha Bidena, znalce zahraničí  a zbrojení.  

Zatímco Obama tak svou volbou podle pozorovatelů nahrazuje nedostatek zkušeností v zahraniční politice, který mu je kritky často vytýkán, a sází před listopadovými volbami na věkovou vyváženost svého "týmu", McCainova spolukandidátka by mohla naopak omladit kampaň a pomoci proniknout republikánům k širším vrstvám potenciálních voličů. Jak se například Sarah Palinová nechala slyšet, zastává sice negativní postoj k sňatkům homosexuálů, má ale mezi nimi řadu přátel.

Vše o amerických viceprezidentech

 

Kandidaturu obou nominovaných formálně potvrdí v nadcházejícím týdnu celonárodní sjezdy republikánů a demokratů. První na programu je republikánský sjezd, na který se delegáti sjedou v pondělí 1. září do minnesotského dvojměstí Minneapolis-Saint Paul.

Kdo jsou kandidáti na viceprezidenta
pro boj o Bílý dům

Republikáni

Demokraté

viceprezidenti-USA-volby__48x48_.jpgJméno a příjmení: Sarah Louise Heathová Palinová

Datum narození: 11. února 1964 v Sandpointu (Idaho); v současnosti žije v aljašské Wasille, zhruba 64 kilometrů severně od Anchorage

viceprezidenti-biden-USA__48x48_.jpgJméno přijmení: Joseph Robinette Biden, Jr., také Joe Biden

Datum a místo narození: 20. listopadu 1942 ve Scrantonu (Pennsylvanie).

Vzdělání

absolventka Univerzity of Idaho, bakalářský diplom získala v oboru žurnalistika vystudoval historii a politologii na Delawarské univerzitě a práva na Syrakuské univerzitě.

Rodina

vdaná; manžel Todd je rodilým Eskymákem, je několikanásobným šampionem v řízení saní.
Mají pět dětí, nejstarší syn Track se v září chystá na vojenskou službu do Iráku, druhý syn se narodil letos v dubnu.
v roce 1977 se oženil s Jill Jacobsovou, mají spolu tři děti.

Politická příslušnost

 Republikánská strana Demokratická strana

Kariéra, profese

Kariéra: sportovní novinářka pro lokální stanice; působila v městské radě ve Wasille (1992 až 1996); starostka města (1996 až 2002); komisařka pro etiku v Aljašské komisi pro ropu a plyn (2003 až 2004); guvernérka Aljašky (prosinec 2006 až dosud)
Profese: právník, politik.
Působení v Senátu: Senátorem byl poprvé zvolen v roce 1972, úřadu se ujal v lednu 1973, ve svých třiceti letech byl tehdy pátým nejmladším senátorem v historii USA. Své místo v Senátu pak dokázal ve všech následujících volbách uhájit, a to většinou s velkou převahou, a stal se nejdéle sloužícím senátorem za Delaware v historii. V současnosti je mimo jiné předsedou zahraničního výboru Senátu a členem právního výboru, v rámci kterého předsedá podvýboru pro kriminalitu a drogy.

Ostatní

 - Ve funkci guvernérky Aljašky je vůbec nejmladší v historii a vůbec první ženou.
- Letos podpořila stavbu obřího plynovodu, kterým bude kanadská společnost TransCanada přepravovat zemní plyn z oblasti North Slope. Je pro využití přírodních energetických zdrojů, ale důraz klade i na ekologii.
- Postavila se proti záměru americké vlády sčítat lední medvědy na Aljašce. Poškodilo by to podle ní hospodářský rozvoj země, protože by se tak zabránilo těžbě surovin a podnikání v sídelních oblastech chráněných zvířat.
- Nesouhlasí se sňatky homosexuálů ani s interrupcemi.
- Její nevýhodou může být fakt, že není příliš mediálně známá. McCaina však svojí vitalitou může dobře doplňovat.
- V roce 1984 se stala vicemiss Aljašky.
- Je sportovně založená, hrála basketbal a věnovala se atletice. Ráda se věnuje lovu zvěře a ryb, umí řídit saně a vlastní letoun na plovácích.
- Vyznáním je protestantka.
 - neúspěšný kandidát na letošní prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu - odstoupil letos 3. ledna po stranickém nominačním shromáždění ve státě Iowa; kandidoval již v roce 1988, kdy z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal svůj projev;
- je kritikem současné americké zahraniční politiky, například v roce 2005 vyzval vládu George Bushe k uzavření zajateckého tábora na Guantánamu; patří ke kritikům amerického postupu v Iráku i budování systému Národní raketové obrany (NMD); předloni navrhl rozdělení Iráku do tří autonomních oblastí;
- angažuje se i v otázkách klimatu - například loni se spojil se svým republikánským kolegou Richardem Lugarem, aby vytvořili rezoluci požadující návrat USA k mezinárodním jednáním o klimatických změnách;
- během studené války se angažoval v odzbrojovacích jednáních se Sovětským svazem; v 90. letech prosazoval větší pomoc USA postkomunistickým zemí či jejich rychlejší zapojení do NATO (například v březnu 1997 v rámci své cesty po Evropě strávil několik dní v ČR, kde jednal o evropské bezpečnosti a rozšíření NATO);
- v roce 1999 patřil k americkým zákonodárcům, kteří ostře kritizovali stavbu zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem;
- v roce 1988 sedm měsíců nevykonával úřad - byl hospitalizován pro mozkové aneuryzma (rozšíření cév).