Poslední komunistický vůdce Polska Jaruzelski (vlevo) a bývalý šéf polských komunistů KaniaPolský soud se začal zabývat okolnostmi výjimečného stavu, který byl v Polsku vyhlášen v roce 1981. Klíčovou roli v něm sehrál někdejší prezident Wojciech Jaruzelskí, který čelí obvinění, že spolu s dalšími činiteli rozhodnutím porušil zákon a ignoroval lidská práva.

Během výjimečného stavu v Polsku zahynuly v daném roce desítky obyvatel. Jaruzelski se ale brání tím, že výjimečný stav znamenal pro řadu národa záchranu před katastrofou.

Výjimečný stav trval do roku 1893 a na 90 lidí během něj přišlo o život.

Generál Jaruzelski ještě před procesem uvedl, že odpovědnost za výjimečný stav bere na sebe, a omluvil se obětem.

Nepřehlédněte

Zároveň zažádal, aby byl v případu vyslechnut někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová.

Soud mu nakonec nevyhověl.

"Pro dobro národa"

I zbytek obžalovaných se pokusilo ospravedlnit tím, že jednali v rámci "vyšší potřeby", aby oslabily protikomunistické odborové hnutí Solidarita a odvrátili hrozící sovětskou invazi do Polska.

Obvinění byla vůči hlavím iniciátorům vznesena už v dubnu loňského roku. Institut paměti národa vede v souvislosti s výjimečným stavem z roku 1981 okolo 160 vyšetřování.

Není to poprvé, co je Jaruzelski souzen, nikdy ale nebyl pravomocně odsouzen. On sám se podle polských médií domnívá, že se rozsudku v současném procesu nedožije.

Postava posledního komunistického prezidenta dělí i po více než 20 letech od krvavých událostí polskou veřejnost. Více obyvatel ho odsuzuje.