Trosky ruského letadla na UraluMezi 82 cestujícími byly dvě desítky cizinců, ale žádný Čech. Na zemi nikdo nezahynul, pouze byla poškozena část transsibiřské železniční trati.

Boeing-737-500 letěl z Moskvy a havaroval v 01:15 hodin našeho času při přistávacích manévrech několik set metrů od obytných domů. Stroj při pádu vybuchl, začal hořet a byl zcela zničen. Na místě zasahovalo několik set hasičů, záchranářů a policistů.

"Když byl letoun ve výšce 1800 metrů, ztratili jsme s ním spojení," uvedla mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace Irina Andrianovová. Posádka během letu nehlásila žádné potíže.

Generál na palubě

Aeroflot oznámil, že na palubě bylo i 21 cizinců. Ministerstvo uvedlo, že jich bylo 17. Na seznamech, které obě instituce vydaly, není žádný občan České republiky.

Čtěte také:


Na palubě bylo i sedm dětí. Mezi oběťmi je také generál Gennadij Trošev, který během války v Čečensku velel ruským jednotkám na severním Kavkazu a v letech 2003 až 2008 byl jedním z poradců prezidenta Vladimira Putina.

Naopak životní štěstí mělo pět lidí, mezi nimi dvě děti, kteří měli rovněž letět, ale odlet zmeškali. Aeroflot jim zajistil cestu vlakem.

Vládní komise prošetří havárii

Příčina tragédie zatím není známa. Podle mluvčí ministerstva naprosto nic nenaznačuje, že by za havárií byl teroristický útok. Ředitel Aeroflotu Valerij Okulov ale řekl, že vládní komise, která byla ustavena na příkaz prezidenta Dmitrije Medveděva a už přiletěla do Permu, bude zvažovat i hypotézu teroristického činu.

Obě černé skřínky letadla už byly nalezeny. Mluvčí ministerstva řekla, že okolnosti neštěstí bude možné upřesnit až po jejich prostudování. Na vyšetřování se bude podílet i firma Boeing.

Čtěte blog:

Mluvčí řekla, že piloti se při pádu zřejmě snažili vyhnout obydlené oblasti. Jeden svědek nehody citovaný ruskou televizí řekl, že stroj padal v ostrém úhlu, možná 30 až 40 stupňů. Podle dalšího letadlo hořelo už ve vzduchu a "bylo to jako kometa".

"Uslyšel jsem výbuch a vyběhl ven. Myslel jsem, že začala válka," řekl v ruské televizi jeden člověk z Permu. Podle dalšího "prostě nejsou slova, která by to popsala".

Odškodné pro pozůstalé

Stroj patřil dceřiné společnosti Aeroflotu - Aeroflot-Nord, která si ho pořídila letos. Předtím s ním létala jedna čínská společnost. Byl vyroben v roce 1992.

Ředitel Aeroflotu Okulov řekl, že jeho firma přerušuje s dceřinou společností veškeré vztahy a že "Nord" nese za katastrofu všechnu odpovědnost. "Aeroflot na své pověsti zaplatil za katastrofu velice draho," citovala ho agentura ITAR-TASS. Aeroflot hodlá také podrobit inspekci letadel další dceřiné společnosti Aeroflot-Don.

Aeroflot už předtím oznámil, že za každou oběť neštěstí vyplatí pozůstalým odškodné dva miliony rublů (asi 1,35 milionu korun).

Související