Robert Mugabe a Morgan TsvangiraiPrezident Zimbabwe Robert Mugabe podepsal s opozičním vůdcem Morganem Tsvangiraiem a šéfem odštěpenecké skupiny poslanců Arthurem Mutambarou dohodu o rozdělení vládní moci.

Výsledek dlouhých jednání, která zprostředkoval jihoafrický prezident Thabo Mbeki, by měl ukončit vleklou politickou krizi v zemi. Podepsání dohody se zúčastnilo i několik dalších afrických vůdců a další 3 tisíce hostů.

"Společně můžeme dosáhnout nového Zimbabwe," řekl vůdce Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Morgan Tsvangirai v projevu po slavnostním podpisu.

Čtěte více o vzniku nové vlády v Zimbabwe

Sankce EU stále platí

Podle dojednaného dokumentu by měl Mugabe zůstat prezidentem i hlavou armády, jeho moc bude ale oproti minulosti omezena. Vůdce Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Morgan Tsvangirai se stane premiérem, jeho pravomoci naopak budou rozšířeny. Ve vládě zasedne celkem 31 ministrů, přičemž MDC získá těsnou většinu 16 z nich.

Průlomu bylo dosaženo ve čtvrtek po několika měsících rozhovorů, během nichž Tsvangirai několikrát oznámil, že v žádném případě s Mugabem nebude spolupracovat. Oba politiky ostře rozdělily jarní volby, v nichž získalo většinu MDC, za vítěze se ale prohlásil prezident.

Čtěte blogy na iHNed.cz

Podle BBC je dohoda důležitá pro další stabilizaci země a pro zahraniční investory k tomu, aby pomohli tamní ekonomice. Tu trápí inflace ve výši až 11 milionů procent. Právě schopnost nalákat investice a mezinárodní rozvojové agentury byl podle zpravodaje BBC jedním z Tsvangiraiových triumfů.

Přes obecný optimismus stále platí sankce Evropské unie proti některým zimbabwským politikům. Šéf unie pro zahraniční politiku Javier Solana potvrdil, že rozhodnutí o jejich zrušení bylo odloženo na říjen.