norska_vlajka__192x128_.jpgNorské ministerstvo financí omylem připojilo k pravidelné zprávě o výši ročních příjmů a daňových platbách ekonomicky aktivních občanů i jejich rodná čísla. Příjmy a daňové platby občanů jsou sice v Norsku obecně přístupné, rodná čísla nikoliv.

 

Ministerstvo se postiženým osobám již omluvilo, podle odborníků však může být dopad tohoto incidentu z hlediska hospodářské kriminality nedozírný. "Je to nanejvýš vážný a politováníhodný případ," prohlásila ministryně financí Kristin Halvorsenová.

 

Čtěte také

 

Daňový úřad rozeslal nejdůležitějším médiím v zemi CD-ROM s údaji o příjmech a daních 3,9 milionu Norů, aby z nich mohli zpracovat oblíbenou zprávu o tom, jak si který politik nebo celebrita za uplynulý rok polepšili, respektive pohoršili. Právě v tomto dokumentu byla zapsána i rodná čísla. Díky znalosti jména a k němu příslušejícího rodného čísla mohou být nyní napadány bankovní účty, pojištění, počítačové systémy obecně i systém identifikace osob.

 

"Je to největší skandál s ochranou osobnosti v dosavadních dějinách Norska," prohlásil opoziční politik, bývalý ministr Lars Sponheim.

Související