Počet mrtvých, které si vyžádal sobotní teroristický útok na hotel Marriott v pákistánském Islámábádu, stoupl na 53 poté, co  záchranáři v neděli v troskách objevili i tělo českého velvyslance v Pákistánu, Iva Žďárka (ČTĚTE ZDE). Při útoku, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, bylo zraněno dalších 271 lidí.

Sebevražedný útok na Marriott v centru pákistánského hlavního města nese rukopis teroristické sítě Al-Káida nebo jejích spojenců, sdělil agentuře Reuters nejmenovaný příslušník amerických tajných služeb.

Pákistánský premiér s odvoláním na tamní policii uvedl, že mezi oběťmi útoku je také český velvyslanec v zemi, Ivo Žďárek, s kterým se od atentátu nepodařilo navázat spojení.

Podrobnosti o nezvěstném českém velvyslanci najdete ZDE

hotel1__117x72_.jpghotel-po-1__117x72_.jpgPODÍVEJTE SE ZDE, JAK HOTEL VYPADAL PŘED VÝBUCHEM
A JAK VYPADÁ PO NĚM (klikněte na obrázky) 

Autem naloženým zhruba tunou výbušnin najel do hotelu sebevražedný atentátník. "Auto vjelo do vchodu," uvedl v sobotu šéf místní policie Asghar Raza Gardazí. Podle jeho slov pátrání po obětech nadále pokračuje.

Hotel hořel, dva stropy se zřítily

Hotel je mimořádně těžce poškozen. Požár se po výbuchu postupně rozšířil do dvou třetin hotelu. Televizní záběry to potvrdily: plameny šlehaly z oken mnoha pokojů. Zničeno bylo více než dvacet aut na hotelovém parkovišti. V jídelně a předsíni hotelu se propadl strop.

Policie pokračovala dlouhé hodiny v záchranných pracech a snažila se z plamenů vyvést zraněné. Na pomoc si nechala zavolat i jeřáb. Výbuch byl tak silný, že roztříštil okna budov vzdálených od hotelu několik stovek metrů. Zoufalí lidé skákali před plameny z oken ve třetím i čtvrtém patře.

Mezi zraněnými je podle poslední bilance pákistánských úřadů 21 cizinců - z Německa, Británie, USA, Saúdské Arábie, Maroka, Libye či Afghánistánu. Dánské ministerstvo zahraničí oznámilo, že pohřešuje jednoho diplomata a jeden byl při útoku zraněn.

Marriott je luxusním hotelem o 290 pokojích a nachází se nedaleko městského centra, administrativních budov prezidenta a vlády, velvyslanectví a místního sídla Světové banky.

Podrobnosti o síti hotelů Marriott

Mezinárodní řetězec, který postavil či koupil také hotely v Česku,  je jedním z nejproslulejších ve světě. V poslední době se podobně jako další sítě potýká s poklesem zisku - v minulém čtvrtletí mu klesl o čtvrtinu na 157 milionů dolarů.

Podobný scénář

Stejný řetězec - tedy Marriott - byl terčem podobného teroristického útoku v roce 2003, kdy nakonec v Jakartě zahynulo 12 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Také tehdy do hotelu najelo auto s výbušninou.

Co se stalo před výbuchem

Sobotní výbuch nastal krátce poté, co pákistánský prezident v porjevu před parlamentem své země vyzval Spojené státy, aby nenarušovaly hranice Pákistánu při svém postupu vůči teroristům z Talibánu v Afghánistánu. Pákistán až donedávna platil za spojence USA v boji proti terorismu v této oblasti.

 

Související