Ivo Ždárek, velvyslanecV troskách po sobotním pumovém útoku bylo po několika hodinách intenzivního pátrání nalezeno  tělo českého velvyslance v Pákistánu, Iva Žďárka (na snímku). Informovala o tom pákistánská policie.

"Český velvyslanec je mezi oběťmi. Byl identifikován," uvedl premiér podle agentury Reuters. Počet obětí teorristického útoku v tu chvíli oficálně stoupl z 52 na 53. Je však téměř jisté, že to není konečné číslo.

Také české ministerstvo zahraničí už potvrdilo, že Žďárek se stal jednou z více než padesáti obětí, které si útok vyžádal.

Tělo velvyslance by mělo být v pondělí převezeno z Pákistánu do České republiky. Informoval o tom premiér Mirek Topolánek v pořadu Nedělní partie  s tím, že česká vláda vyšle do Islámábádu pro Žďárkovo tělo speciál.

Velvyslanec v hotelu

České úřady už dříve uvedly, že se jim po sobotním útoku na hotel Marriott v pákistánském hlavním městě Islámábádu nepodařilo navázat kontakt s velvyslancem.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové se v hotelu Marriott nacházela dočasná rezidence velvyslance a Ždárek se v době výbuchu v hotelu zdržoval.

Při útoku, který nese podle USA rukopis teroristické sítě Al-Káida nebo jejích spojenců, zahynulo několik desítek lidí.

Podrobnosti o útoku teroristů na hotel Marriott

Podle Opletalové bydlel Žďárek v Marriottu dočasně poté, co teprve v létě převzal funkci českého velvyslance v Pákistánu. Do země přijel z diplomatické mise ve Vietnamu. České velvyslanectví v Islámábádu sdělilo, že velvyslanec pobýval v hotelu sám, bez rodiny.

Česká vláda a český zastupitelský úřad v Islámábádu nyní spolupracují s pákistánskými bezpečnostními složkami na získání dalších informací.

Schwarzenberg už informoval rodinu 

"Pořád jsme ve spojení s policií, objíždíme nemocnice, ale nedaří se nám ho (velvyslance) najít," řekla v neděli po 6:00 SELČ ČTK pracovnice českého velvyslanectví.

Ministr zahraničních věci ČR Karel Schwarzenberg podle Opletalové už o situaci osobně informoval rodinu velvyslance, a to telefonátem z New Yorku, kde se účastní 63. Valného shromáždění OSN.

Ivo Žďárek

Narodil se 6. listopadu 1960 v Trutnově. Ženatý, dva synové

Vzdělání:
1985 - Moskevský státní institut mezinárodních vztahů, magisterské vzdělání na fakultě mezinárodních vztahů (specializace na čínská studia)
1988 - Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
1993 - Stanfordova univerzita, USA
2000 - Diplomatická akademie Ministerstva zahraničních věcí ČR

Vybrané profesní zkušenosti:
1986 - pracovník odboru asijských zemí Federálního ministerstva zahraničních věcí Československa, Praha

1988 až únor 1991 - vicekonzul na československém generálním konzulátu v Šanghaji,ČLR  

1993 až 1994 - zástupce ředitele odboru Asie a Pacifiku, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Praha

Leden 1995 až září 1999 - generální konzul ČR v Šanghaji, ČLR

Únor 2000 až červen 2001 - zástupce ředitele odboru kulturních vztahů, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Praha

2004 - srpen 2008 velvyslanec ČR v Hanoji, Vietnam od srpna 2008 velvyslanec ČR v Islámábádu, Pákistán

Související