Český velvyslanec v Pákistánu, Ivo ŽďárekVelvyslanec Ivo Žďárek telefonoval na českou ambasádu ještě pět minut po útoku a byl v pořádku. Později ale hovor opakoval a žádal o evakuaci z hořícího objektu.

Poslední verze o smrti českého velvyslance v Pákistánu napovídá, že nezemřel bezprostředně poté, co před hotelem v pákistánském Islámábádu vybuchla dodávka. Útok si zatím vyžádal skoro šedesát obětí.

"Český velvyslanec je mezi oběťmi. Byl identifikován," potvrdil pákistánský premiér podle agentury Reuters. Zprávu následně potvrdilo také české ministerstvo zahraničí s tím, že tělo bylo nalezeno v troskách hotelu.

Nepřehlédněte

Česká vláda se rozhodla pro tělo velvyslance vyslat do Islámábádu speciál, který by se měl navrátit do České republiky v pondělí. Informoval o tom premiér Mirek Topolánek v pořadu Nedělní partie a zároveň vyjádřil zemřelému Žďárkovi úctu.

VIDEO: Pusťte si záběry bez komentáře z hotelu Marriott těsně po útoku teroristů

Podle Topolánka je velvyslanec druhým Čechem, který se jako civilní osoba stal obětí teroristických útoků v zahraničí. První takovou obětí se stal v červenci 2005 stal čtyřiadvacetiletý Petr Kořán z Ústí nad Labem, který zemřel při útoku v egyptské rekreační oblasti Sharm el Sheikh.

"Měkký cíl"

Osud velvyslance zpečetila řada okolností. V hotelu Marriott se totiž nacházela dočasná rezidence velvyslance Žďárka a ten se v něm zdržoval jen na přechodnou dobu. Do funkce nastoupil teprve v létě a na místě zatím není k dispozici velvyslanecká rezidence.

Hotel podle některých informací neměl být terčem teroristického útoku. Jak uvedl pákistánský novinář Hamíd Mir pro HN, skutečným hlavním cílem atentátu bylo sídlo prezidenta a budova parlamentu, které se nachází nedaleko.

Vzhledem k bezpečnostním opatřením si ale podle novináře teroristé nakonec vytyčili jednodušší cíl.

Podrobnosti o útoku teroristů na hotel Marriott

V hotelu se navíc nacházeli američtí vojenští představitelé, kteří mohli být možným terčem útoku.

"Teroristé blíž"

Soustrast už rodině a přátelům velvyslance vyjádřil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Jeho smrt svědčí o tom, že se nás teroristé snaží zasáhnout na nejcitlivějších místech. Velvyslanec Žďárek statečně plnil všechny své úkoly v těch nejsložitějších a nejrizikovějších podmínkách. Jeho skon je pro nás zavazující: nesejdeme z cesty, zlu budeme čelit a bojovat s ním," uvedl v písemném prohlášení.

Podle Schwarzenberga je útok pokusem o destabilizaci Pákistánu po nedávných prezidentských volbách. Takový názor zastává i Mirek Topolánek a oba politici se shodují na tom, že proti terorismu  je nutno dálo bojovat.

"Pokud by v této zemi zvítězil fundamentalismus, bude destabilizován celý region a bude to mít vliv i na Českou republiku," řekl Topolánek.