Melanin v čínském mléce způsobil potíže tisícům dětíPrůmyslová látka melamin, obsažená v sušeném i tekutém mléce způsobuje v Číně stále větší potíže. Počet dětí, které kvůli kontaminovanému mléku mají potíže, vzrostl již na 53 tisíc. 13 tisíc z nich zůstává hospitalizováno. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na čínské ministerstvo zdravotnictví.

Čínský premiér Wen Ťia-pao slíbil přísné tresty pro všechny, kdo jsou odpovědní za nejnovější skandál související s výrobky značky "made-in-China". Premiér v neděli navštívil několik nemocnic, kde se děti léčí a ujistil veřejnost, že vláda přijme odpovídající kroky.

Sledujte aktuální vývoj

Podle oficiálních údajů bylo do nedělního večera hospitalizováno 12.892 dětí, z nichž 104 je ve vážném stavu. Dalších 39.965, které byly krmeny sušeným mlékem obsahujícím melamin, bylo se zdravotními problémy vyšetřeno a propuštěno k domácí léčbě, upřesnilo ministerstvo.

Čtyři děti na akutní selhání ledvin způsobené melaminem zemřely.Více než 80 procent nemocných dětí je mladších dvou let.

Kontroly probíhají i v Rakousku

Zatímco v Číně obětí skandálu přibývá, kontroly se již dotkly i Evropy. Rakouská potravinářská inspekce prověřuje čínské restaurace, asijská bistra a fitness studia. Dosud však kontroly neprokázaly, že by se na kontinentu čínské mléky vyskytlo.

Podle deníku Die Presse se inspekce soustředí na to, zda některé podniky neporušují nařízení o dovozu čínského sušeného mléka. To nesmí do Rakouska vůbec dorazit.

Obavy se pokusila rozptýlit i Francie, když jako předsednická země Evropské unie potvrdila, že v Evropě žádné čínské mléko nebylo objeveno.

Související