korupce-192.jpgZatímco v Dánsku, Švédsku či na Novém Zélandě korupce téměř neexistuje, Česká republika je v této oblasti na srovnatelné úrovni s asijským Bhútánem. Vyplývá to z každoroční zprávy, kterou zveřejnila organizace Transparency International (TI).

V hodnocení 180 zemí skončilo Česko na 45. místě se stejným bodovým hodnocením, jako minulý rok.

TI zároveň upozorňuje, že v rámci 27 zemí EU je ČR až na 18. příčce a předběhly ji i nové členské státy jako Slovinsko či Estonsko.

V systému hodnocení od nuly do deseti označuje desítka zemi s neexistující korupcí. Dánsko, Švédsko a Nový Zéland získaly na této stupnici 9,3 bodu. S minimální ztrátou za touto trojicí premiantů skončily v žebříčku CPI, tedy indexu vnímání korupce, Singapur, Finsko, Švýcarsko, Island a Nizozemí. Na chvostu naopak stejně jako loni skončil Irák, Barma a Somálsko.

Čtěte také

Proapadly se i vyspělé země

TI připsala České republice 5,2 bodu, což je přesně tolik jako v roce 1997. Mezi lety 1998 až 2006 Česko s korupcí bojovalo o poznání méně úspěšně, vůbec nejhůře si Češi stáli v roce 2002, kdy jim TI přiznala jen 3,7 bodu.

V rámci Evropské unie stačí letošní české hodnocení až na 18. místo. Z nových členských zemí dopadlo lépe dvanácté Slovinsko, ale i Estonsko, Kypr či Malta. Slovensko je s pěti body na 21. místě a unijní pořadí uzavírají Rumunsko a Bulharsko, které se s korupcí těžce potýkají.

Odborníci z TI poukazují na to, že míra korupce se překvapivě zvyšuje i u některých vyspělých evropských zemí. Výrazný propad zaznamenaly například Norsko, Velká Británie, Francie či Portugalsko.

Související blogy na iHNed.cz

Češi bojují nadějnými prostředky

"Vláda přijala velmi ambiciózní protikorupční strategii, ale od řady opatření postupně ustupuje. Má smysl dělat menší kroky, ale je třeba dotáhnout je do konce. Současné kauzy ukazují, že hlavní problém u nás stále leží v oblasti politické korupce, nekontrolovaného lobbingu, nedostatečně nezávislé justice a až příliš podmaněné státní správy," uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

Organizace konkrétně vidí pozitivně například vznik celostátní protikorupční linky, přijetí zákona o střetu zájmů či postupnou elektronizaci státní správy. Největšími českými problémy podle ní nadále jsou neexistující pravidla pro legitimní lobbing, nakládání s majetkem obcí a krajů či nedostatečná ochrana oznamovatelů korupčních praktik.

V roce 2005 skončila Česká republika se 4,3 bodu společně s Namibií, Slovenskem a Řeckem na 47. místě "korupčního" žebříčku. O rok později se díky 4,8 bodu umístila o příčku výše společně s Kuvajtem a Litvou. Loni byla s 5,2 bodu společně s Itálií na 41. místě.

Související