cina-mleko-melamin__192x128_.jpgJedovatý melamin, který kontaminoval čínské mléko, už přiměl řadu zemí k ochranným opatřením před dovozem výrobků z Číny. K zákazu potravin pro děti s obsahem sušeného mléka se odhodlala i Evropská unie.

Z pultů obchodů tak zmízí některé čokolády, sušenky, jogurty nebo rýžové kuličky. Samotné mléko nebo jeho sušená varianta se do unie nedováží.

Zákaz dovozu bude zřejmě platit od pátku, až ho Evropská komise projedná s experty členských států. Počítá se i s náhodnými kontrolami ostatních výrobků z Číny.

Přečtěte si také

Kontroly čekají i Česko. Hygienici budou od příštího týdne provádět inspekce v restauracích s asijskou kuchyní. Čeští spotřebitelé by ale podle hlavního hygienika Michaela Víta měly zůstat v klidu. V Česku by se oficiálně žádné mléčné výrobky z Číny neměly nacházet, protože EU jejich dovoz zakázala už v roce 2002.

Také Evropská komise zdůrazňuje, že jde o preventivní opatření. Zopakovala, že evropským spotřebitelům žádné nebezpečí nehrozí. Podle ní také zatím v Evropě nebyly zjištěny žádné kontaminované produkty.

Jedovaté sušenky

Už ve středu ale britský řetězec supermarketů Tesco stáhl ze svých prodejen čínskou značku cukrovinek White Rabbit.

Firma oznámila, že nemá informace o závadnosti produktů této značky a jde o preventivní opatření. Vzorky těchto cukrovinek na Novém Zélandu a v Singapuru ovšem byly testovány pozitivně na melamin.

Přečtěte si podrobnosti

Rozruch v Itálii

Zprávy o kontaminovaném mléce vyvolaly obzvlášť velký rozruch v Itálii. Ministerstvo zdravotnictví a vedení italských celnic se snaží obyvatelstvo uklidnit, že nebezpečí neexistuje, protože "toto mléko není dováženo a není obsaženo v italských výrobcích".

Podle infromací evropské komisařky pro zdraví se ale do Itálie mohl ilegálně dovážet čínský jogurt.

I proto byla přijata první opatření. Karabiniéři ze speciálního oddílu bojujícího proti falsifikaci potravin provedli za velkého zájmu médií podrobné kontroly v čínských obchodech s potravinami v několika městech po celé Itálii.Jeden zastánce zdravého stravování dokonce na stránkách deníku Corriere della Serra vyzývá Italy, aby raději přestali chodit do čínských restaurací.

Asijská embarga

Výrobky z kontaminovaného mléka jsou problémem zejména v Asii. Indonésie zveřejnila seznam 28 produktů, které by mohly obsahovat kontaminované čínské mléko. Jsou mezi nimi například čokoládové tyčinky Snickers nebo čokoládové bonbony M&Ms.

Prohlédněte si VIDEO na iHNed.cz

Jižní Korea začala ve středu stahovat produkty s melaminem poté, co korejský Úřad pro kontrolu potravin a léků objevil kontaminované rýžové koláčky vyráběné pro jihokorejskou firmu jednou z jejích čínských odboček. Singapur objevil melamin v pěti dalších produktech, včetně mléka s ovocnou příchutí.

Čínské sušené kojenecké mléko kontaminované melaminem způsobilo v Číně kromě úmrtí čtyř dětí také zdravotní problémy dalším 53 tisícům. Z nich 13 tisíc zůstává hospitalizováno.

Související blogy na iHNed.cz
Související