kolumbie-bogota-mapa-192.jpgZa první pololetí letošního roku přibylo v Kolumbii téměř 271 tisíc osob, které musely opustit své domovy v důsledku násilí. Je to rekordní počet od roku 1985. Ve srovnání s předchozím půlrokem se jedná o nárůst o 41 procent. Oznámila to agentura EFE.

Podle vládních údajů je v Kolumbii 2,6 milionu uprchlíků. Ovšem poradní orgán pro lidská práva a uprchlíky (CODHES) tvrdí, že některé osoby nikdy nebyly do těchto údajů započítány a že jejich počet může představovat až 30 procent celku. To by znamenalo celkem čtyři miliony uprchlíků.

"V Kolumbii pokračuje ozbrojený konflikt, proces odzbrojení polovojenských jednotek (paramilitares) je částečný, paramilitares pokračují v bojích i v obchodu s drogami a povstalecké skupiny bojují jak proti vládě, tak proti paramilitares," upozornil předseda CODHES Marco Romero.

Čtěte také

Taková je situace v mnoha oblastech Kolumbie a tam, kde snad není válka, vládnou mocné mafie, které vyvíjejí nátlak, vybírají "daň" od obyvatel a kontrolují politický život, řekl Romero. Kdo se těmto mafiím postaví, stává se obětí selektivní vraždy a "odpovědí státu jsou další brigády, víc vojáků".

Dodal, že v Kolumbii je také registrován vysoký ukazatel násilného rekrutování, ať už ze strany státu, nebo ilegálních ozbrojených skupin.

Na každých 100 tisíc obyvatel připadá 632 uprchlíků, přičemž od ledna do června letošního roku jich každý den v průměru přibylo 1503, vypočítal výkonný ředitel CODHES Jorge Rojas.

Uprchlíci jsou téměř ze všech částí Kolumbie. "Pokračující exodus je nadále kritickým a soustavným projevem humanitární krize i krize lidských práv, s nimiž se země nedokáže vypořádat," řekl Rojas.

Nejvíce uprchlíků přibylo v severozápadním departementu Antioquia - 38 638, což představuje 105procentní nárůst, a v hlavním městě Bogotá s 39 950 případy, tedy 74procentním nárůstem. Největší poměrný nárůst, o 133 procenta, zaznamenal centrální departement Meta, kde přibylo téměř 18.000 uprchlíků.

Může za to i FARC

Příčinou je především obnovená činnost některých polovojenských skupin, a to navzdory tomu, že před dvěma lety vláda uzavřela dohodu o demobilizaci s hlavní zastřešující organizací paramilitares - Kolumbijskými sebeobrannými oddíly (AUC).

Ve vydírání, zastrašování a násilí pokračují i povstalecké levicové skupiny, zejména Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), přestože jim vládní síly zasadily několik vážných ran a přestože ztratily několik členů nejvyššího vedení včetně svého zakladatele.

Policie je pak pod tlakem, aby měla výsledky, a dopouští se porušování lidských práv, což se odráží v nedůvěře a strachu obyvatel a následně v odchodu lidí z domovů.

K nárůstu uprchlíků přispívá i letecké vykuřování i jiná likvidace keřů koky, jejíž lístky jsou hlavní surovinou pro výrobu kokainu, upozorňuje CODHES.