amstetten-policista-reporteri__117x72_.jpgItalská armáda se v sobotu podle rozhodnutí vlády začala rozmísťovat v oblasti kolem města Caserte na jihu země nedaleko Neapole. Zasahuje tak v oblasti, kde má svou baštu místní mafie a kde bylo 18. září ozbrojeným komandem zastřeleno šest afrických přistěhovalců.

Operace se zúčastní asi 500 vojáků, armádní parašutisté, příslušníci bojových jednotek a také policisté. Všichni provádějí kontroly vozidel na silnicích a mají také právo je prohledávat.

Posila o 400 mužích

Italský ministr vnitra Roberto Maroni v pátek oznámil, že vojáci budou na silnicích hlídkovat až do 31. prosince, ale jejich mise by podle jeho slov prý mohla být prodloužena. "Chceme, aby hlas státu slyšeli zločinci a ti, co si naopak myslí, že budou slyšet salvy jejich kalašnikovů," prohlásil Maroni.

Asi 400 policistů už bylo jako posily vysláno do města Castel Volturno, kde bylo 18 září postříleno sedm lidí - šest Afričanů, kteří pracovali v krejčovské dílně, a Ital, vlastník místní herny. Tento masakr, jehož motivy zůstávají neznámé, se připisuje klanu Casalesi, nejmocnější odnoži Camorry, neapolské mafie.

Neapolská mafie Camorra

Policie se domnívá, že akce ve stylu amerických gangsterských filmů je dílem právě Cammory, která demonstrativní popravou chtěla potrestat Afričany za to, že se snaží proniknout do obchodu s drogami, tradičního a lukrativního pole působnosti mafie.

Ve městě Caserte se v době rozmísťování vojáků konala velká demonstrace, při níž kráčeli ulicemi tisíce lidí. Nesli transparenty s požadavky na ochranu práv přistěhovalců a žádali ochranu před rasismem a gangstery. Obdobná demonstrace se dnes konala také v Římě, kde se jí zúčastnily rovněž tisíce lidí.

Už před několika týdny Itálie vyslala na 3000 vojáků do velkých měst a turistických lokalit ve snaze zvýšit bezpečnost Italů i návštěvníků země.

Související