Čínské mléko bylo zakázáno v mnoha evropských státechS čínským mlékem, kontaminovaným nebezpečnou látkou melamin, se potýká i střed Evropy. V Maďarsku objevili kontroloři jeho stopy v několika čínských restauracích. Přidávání melaminu do mléka způsobilo v Číně před několika týdny obrovský skandál.

Podle maďarských úřadů ale obsah zdraví nebezpečné látky v produktech nedosahuje kritické úrovně. V Česku hygienici zatím žádné podobné závadné výrobky neobjevili.

Čtěte více

"O víkendu byly v různých potravinách v několika čínských restauracích zjištěny stopy melaminu, ale nedosahují limitů zdravotní závadnosti potravin," uvedl v pondělí v rozhlase státní tajemník a šéf veterinární správy Miklós Süth.

Melaminem se v Číně přiotrávily tisíce dětí. Zmiňovaná látka byla minulý týden odhalena také na Slovensku v čínském mléčném nápoji, který tam byl dovezen ilegálně. Melamin objevili také finští potravinoví kontroloři, a to v bonbonech s názvem Bílý králík. Zakázali jejich prodej stejně jako prodej kontaminovaných sušenek Koala, i když podle úřadů nepředstavovaly zdravotní nebezpečí.

Čeští hygienici již koncem září oznámili, že budou kontrolovat asijské restaurace a zjišťovat, zda se nepoužívají výrobky z kontaminovaného sušeného mléka z Číny. "Aktuální výsledky mohou být koncem příštího týdne," řekl dnes ČTK hlavní hygienik Michael Vít.

Nestlé odmítá nařčení

O žádných nálezech podobných kontaminovaných výrobků v Česku Vít zatím neví a neinformovala jej o nich ani Státní veterinární správa nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Právě ony podle Víta kontrolují kvalitu výrobků jako keksy nebo čokolády, v nichž je podle jeho názoru možnost výskytu nebezpečných látek pravděpodobnější než ve společném stravování.

Prohlédněte si VIDEO na iHNed.cz

Miklós Süth z maďarské veterinární správy uvedl, že nyní se zkoumá obsah melaminu v produktu obsahujícím sušené mléko, který byl odhalen v jedné pobočce společnosti Nestlé v Maďarsku 4. října. Firma toto obvinění odmítla.

"Nestlé nerozumí výsledkům, které získaly maďarské úřady, a odmítá je. Ve třech různých laboratořích na světě byly prováděny testy na tuto látku a nikde nebyly zjištěny její stopy," uvedla firma v komuniké, z něhož cituje agentura AFP. Dodává, že se snaží vysvětlit tuto situaci při jednání s maďarskými úřady.

Nestlé je přesvědčena, že žádný její výrobek nebyl zředěn melaminem a že její produkty jsou vhodné ke konzumaci. Výsledky testů budou publikovány ještě tento týden. Firma Nestlé v Maďarsku sama požádala o kontrolu svých zásob 5,5 tuny práškového mléka původem z Thajska, které ještě nebylo dáno do prodeje.

Související