Putinův labrador testuje ruskou satelitní navigaci.Minulý týden do rezidence premiéra Vladimira Putina přijela delegace, v čele s vicepremiérem Sergejem Ivanovem a generálním konstruktérem navigačního systému GLONASS Jurijem Urličinem. Nemířili za Putinem, ale za jeho labradorkou Kony.

Přijeli jí věnovat obojek vybavený touto satelitní navigací, díky kterému se pes nemůže ztratit.

Sergej Ivanov, který ve vládě odpovídá za zbrojní průmysl, tak splnil slib z minulého roku, že se brzy objeví v prodeji přístroje používající ruský systém GLONASS. Ten byl vymyšlen jako konkurence amerického GPS již v roce 1982, dlouho ale zůstával přísně tajný a používal se pouze pro vojenské účely. Podle pamětníků také přijímače byly o rozměrech menší skříně, což znemožňovalo jejich použití pro civilní účely.

Za celou dobu existence systém nikdy nepracoval s dostatečným počtem družic a počátkem tisíciletí systém pokrýval jen 15 procent ruského území.

(článek pokračuje pod fotogalerií)

Nový impulz dostal GLONASS v roce 2007, kdy Putin podepsal nový státní program, který předpokládá do roku 2011 pokrytí celého světa dohromady 30 družicemi. Další zrychlení nastalo po rusko-gruzínské válce, kdy vojenští analytici označili právě absenci navigačního systému jako největší slabinu ruské armády.

"Tanky a obrněné transportéry nejsou vybaveny navigačním systémem, nebylo možné použít přesné rakety a náboje typu Santimetr nebo Graň," napsal v deníku Nězavisimaja gazeta plukovník ve výslužbě Anatolij Cyganok. V tisku byly i reportáže o tom, že ruští důstojníci během konfliktu používali americký systém GPS, který si sami koupili.

Koncem září z kosmodromu Bajkonur odstartovala raketa Proton, nesoucí tři navigační družice GLONASS-M. Tím se počet družic zvýšil na sedmnáct. Další raketa se stejným nákladem by měla odstartovat 25. prosince. Podle předsedy agentury Roskosmos v roce 2009 se na oběžnou dráhu dostane dalších šest družic a v roce 2011 by jich mělo být celkem 30. To by zaručovalo stabilitu systému, který potřebuje nejméně 24 funkčních družic.

Přečtěte si také

Ruská vláda na tyto účely vyčlenila v září 67 miliard rublů. Kritici programu ale upozorňují, že prakticky neexistují funkční přijímače a že ruský průmysl nemá technologie na výrobu čipů pro navigaci. Ruské podniky nevyrábějí procesory s krystaly, tenčími než 0,09 mikronu, používané pro GPS navigace, ani o generaci starší 0,18 mikronu. Dosud jediný GLONASS navigátor, kterého se na trhu objevilo jen několik tisíc kusů, má v sobě jihokorejské součástky a ukrajinský čip.

Ruská vláda se snaží nový systém maximálně propagovat a dosáhnout jeho rozšíření. Federální služba pro výkon trestu již oznámila, že zakoupí přístroje pro své pracovníky a v budoucnu i pro vězně, pracující mimo areál věznice. Sergej Ivanov zase prohlásil, že od roku 2009 budou všechny automobily vyrobené v Rusku povinně vybaveny systémem GLONASS. Podle jeho názoru se cena přístroje v celkové sumě za auto ztratí.