Merkelová Vondra.jpgSkupina zemí eurozóny byla ustavena jako neformální, a tak by to mělo zůstat; "politická invaze" do tohoto terénu není možná, shodli se v pátek v Pekingu český vicepremiér pro EU Alexandr Vondra a německá kancléřka Angela Merkelová. Vondra telefonicky ČTK řekl, že s kancléřkou hovořil na summitu zemí EU a Asie o francouzském návrhu posílit v EU vliv zemí, kde je zavedena společná měna euro. Vondra a Merkelová tak zřetelně rozptylují obavy, že by české předsednictví mohla zastiňovat skupina členských států eurozóny.

 

Francie ve čtvrtek oznámila, že si přeje, aby se častěji a pravidelně scházeli šéfové států a vlád zemí používajících euro. Paříž chtěla tento návrh konzultoval s Berlínem. Posílení vlivu zemí se společnou měnou Vondra již ve čtvrtek odmítl; považoval by to za nedobrý krok, který by mohl Evropskou unii rozdělit.

 

Čtěte také

 

"Shodli jsme se na tom, že euroskupina byla ustavena v roce 1997 na neformální bázi pro komunikaci ministrů financí a že politická invaze do tohoto terénu není možná," uvedl Vondra po schůzce s Merkelovou. Dodal také, že jakékoli úvahy o "ukradení" českého předsednictví jsou "mimo realitu".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru