ml_ko__melamin__192x128_.jpgČínská státní televize odvysílala záběry z města Š'-ťia-čuang, na kterých pověřenci házeli do velkých pecí balíky kojeneckého mléka a dalších výrobků kontaminovaných nebezpečnou látkou melaminem.

Město leží na severu země v provincii Che-pej, kde skandál s kontaminovaným mlékem v září vypukl. Všech 32 200 tun mléčných výrobků nechaly úřady spálit ve výhních čtyř cementáren a dvou oceláren.

Čína v úterý začala projednávat tvrdší podobu novely zákona o kvalitě potravin krátce poté, co OSN kritizovala nedůsledná opatření čínské vlády. Země přijala již v říjnu nový zákon o kvalitě potravin potom, co se melamim rozšířil například i na zubní pasty, mořské plody a jídlo pro domácí mazlíčky.

Čtyři mrtvé děti a 54 000 v nemocnici

Podle čínských úřadů si kontaminované mléko vyžádalo čtyři mrtvé děti a přibližně 54 000 hospitalizovaných. Na 3000 z nich je stále pod dohledem lékařů.

Další informace

Melamin přidávaly některé firmy do čerstvého mléka proto, že při testech vydatnosti dodává surovině falešné zdání vysokého obsahu proteinu i v případě, že bylo mléko naředěno.

Z čerstvého mléka se ale melamin dostával i do dětské mléčné výživy, která způsobovala onemocnění ledvin, především ledvinové kameny.

Čína po kritice OSN také stanovila nové hodnoty melaminu v potravinách a určila 5 000 inspektorů, kteří se budou jeho kontrolou zabývat.

Související