livniova_izrael__192x128_.jpgPředsedkyně izraelské vládní strany Vpřed Cipi Livniová v neděli při jednání s prezidentem Šimonem Peresem doporučila, aby byly co nejdříve vypsány předčasné volby. Důvodem je, že se jí nepodařilo vytvořit novou vládní koalici, která by nahradila odstupující vládu Ehuda Olmerta. Volby by se mohly konat na začátku roku 2009.

"Nejsem připravena na politické a rozpočtové vydírání. Proto směřujeme k volbám," řekla Livniová v rozhovoru pro deník Haarec.

Čtěte také:

O nové izraelské vládě se již jednalo kvůli rezignaci premiéra Ehuda Olmerta, který odstoupil v září kvůli korupčním skandálům, ale až do sestavení nového kabinetu vede vládu dál. V zářijových stranických volbách zvítězila právě Livniová, kterou pak prezident Šimon Peres pověřil sestavením nového kabinetu.

Během tří týdnů se potom může pokusit kterýkoliv poslanec o to, aby vytvořil koalici podporovanou nejméně 61 poslanci z celkových 120 zákonodárců, a může požádat prezidenta o pověření vytvořit novou vládu. Nebude-li takový požadavek během daných tří týdnů předložen, bude o tom prezident informovat parlament. Do 90 dní poté by se měly uskutečnit volby.

Podle izraelských médií by se volby mohly konat v úterý 17. února.

Dosavadní šéfka izraelské diplomacie, která měla ještě zákonnou lhůtu devíti dní, aby se pokusila vytvořit svou vládu, se rozhodla vzdát svých snah, když ortodoxní strana Šás, která má 12 poslanců, v pátek oznámila, že do vládní koalice nevstoupí. Přitom byla členem dosavadní koalice stejně jako šest poslanců volebního bloku Jednotný judaismus tóry, na které Livniová spoléhala.

"Kdybych věřila, že je možné (dosáhnout dohody o vládě), využila bych veškerý čas do vypršení lhůty," zdůvodnila Livniová, proč vyzvala k předčasným volbám s týdenním předstihem.

Livniová by mohla teoreticky vytvořit menšinovou vládu a opírat se přitom především o podporu poslanců arabské menšiny, ale tuto možnost již v minulosti vyloučila.

Související