John McCain během kampaně ve státu IowaDo amerických prezidentských voleb zbývá zhruba týden a předvolební průzkumy už nedávají republikánskému kandidátovi příliš šancí na úspěch. Přesto však John McCain nehází flintu do žita.

Zatímco kandidát republikán hodlá až do poslední chvíle kampaně lákat voliče kritikou současné daňové politiky, jeho demokratický rival Barack Obama může být podle komentátorů klidný.

I přes nejednotu průzkumů si Obama před McCainem stále drží náskok a navíc disponuje více dolary na reklamu.

Jak ukázal poslední průzkum televize NBC, demokratický kandidát se těší 51% podpoře voličů, oproti tomu pro McCaina se vyslovilo 40 procent.

McCain však takovým výsledkům nepřikládá velký význam.

"Průzkumy neustále naznačují, že jsme mnohem více pozadu, než je tomu ve skutečnosti. Nám se daří dobře," řekl John McCain televizi NBC v Iowě, kde o víkendu vedl kampaň.

Jak na voliče?

Za pravdu dává McCainovi například Zogbyho institut, na jehož průzkum upozornila agentura Reuters, a podle něhož si Obama drží pouze pětiprocentní náskok před svým konkurentem.

Podle průzkumu se náskok Obamy snížil tím, že jeho popularita v posledních dnech mírně klesla.

John McCain proto nepropadá skepsi. "Dorovnali jsme v minulém týdnu a jestli tomu tak bude dál, v den voleb budete vzhůru dlouho do noci," vzkázal republikán novinářům a naznačil, že věří ve vyrovnaný výsledek voleb.

Analytici soudí, že poslední zbraní McCaina jsou "Obamovy daně". Jak napsal deník The Wall Street Journal, daňová politika Obamy a McCaina je nejodlišnější za posledních 25 let.

mapa-usa-banner.jpg 

Zatímco McCain tvrdí, že chce snížit daně, Obama je chce podle deníku jako první kandidát v historii zvýšit. Demokrat nicméně stále trvá na tom, že v důsledku sníží daně pro 95 procent Američanů.

McCain také stále spoléhá na to, že Obama je nezkušený, což by mohlo na poslední chvíli řadu voličů odradit.

I přes McCainův optimismus by ho slovy komentátorů mohlo znepokojovat jedno: ztrácí i ve státech, které se dají považovat za tradičně republikánské. Takovým příkladem je třeba Virginie, která byla "Bushovým státem".

Obama už pomýšlí na Bílý dům

Ještě klidnější je pravděpodobně v těchto dnech demokratická kandidát Barack Obama, který dokonce v minulém týdnu přerušil kampaň, aby navštívil nemocnou babičku (ČTĚTE ZDE).

Ačkoliv výsledky posledních průzkumů hovoří příznivě pro Obamu, analytici tento úspěch nepřipisují Obamově agendě, ale spíše nepopularitě současného prezidenta Bushe a jeho republikánské administrativy, která je spojována s ekonomickou krizí.

Další z prarodičů Baracka Obamy. Podívejte se!

Zaskočit voliče by mohlo také to, že Obama už se suverénně chystá na své působení v Bílém domě.

Plánuje si vládu (mimo jiné nabídl funkci bývalému ministru zahraničí Colinu Powellovi) a tým jeho poradců mu údajně připravil již návrh inauguračního projevu.

Jestli ho Obama skutečně pronese, se ukáže přesně za osm dní.

Související