Unie bojuje s dětskou obezitouDlouho diskutovaný návrh Bruselu zavést do škol dodávkou ovoce a zeleniny pro školáky zadarmo dostal od Evropské unie zelenou. Nejprve ho schválili v úterý europoslanci, ve středu ho teď podpořili také ministři zemědělství EU.

Novinka se zatím ale nebude týkat všech členských zemí unie. Některé státy včetně České republiky se totiž k takovému opatření staví zdrženlivě.

Dá se u nich ale počítat s kompromisem, který prosazuje, že budou rodiče dětí na ovoce a zeleninu přispívat.

V takovém případě by unie revidovala pravidla pro některé země až po několika letech a příspěvek by byl posléze zrušen.

"Pestrá škála vitamínů"

Školáci by neměli dostávat jen jablko či pomeranč. Evropská unie navzdory výtkám zákonodárců, že zpracované ovoce ztrácí "nutriční kvalitu", zřejmě schválí, že žáci budou moci dostat například i salát z exotického ovoce či džus z čerstvého ovoce.

Prakticky jedinou a hlavní podmínkou má být, aby do těchto produktů nebyl přidáván cukr. Celá aktivita EU je totiž zaměřena na boj s dětskou obezitou, která trápí prakticky celou Evropu.

Dodavatelé? Vlády mohou podpořit národní zdroje

Evropští zemědělci se nemusí příliš obávat, že by jim dodávky ovoce a zeleniny do škol převzala konkurence ze zemí mimo Evropskou unii či konkurenční zemědělec z některého z členských států EU.

Návrh nařízení totiž obsahuje klauzuli, která dává národním vládám pravomoc, aby mohly částečně ovlivňovat původ zemědělských produktů. Poslanci dokonce členské státy požádali, aby se ve školách objevovaly jen čistě evropské produkty.

Výše nákladů na ovoce do škol zdarma zůstává zatím neznámá. Evropská komise přislíbila, že na celou akci přispěje zhruba 90 miliony eur ročně (asi 2,2 miliardy korun).

Státy by ze svých rozpočtů měly přispět zhruba 66 miliony eur ročně (zhruba 1,7 miliardy korun).

V současnosti se ovšem nedá vyloučit, že částky budou ještě větší, protože Francouzi, kteří unii v současnosti předsedají, by rádi viděli, aby na dotaci putovalo více peněz.