Americká vlajka, volební noc, listopad 2008Ve světě porostou hrozby v souvislosti s menší dostupností potravin a vody a s šířením zbraní a USA postupně ztratí svůj vliv na svět. Takovou budoucnost předvídají americké zpravodajské služby ve své nejnovější zprávě s názvem Global Trends 2025.

Jak se domnívá Národní zpravodajská rada (National Intelligence Council NIC), světový vliv od USA převezmou země jako Čína, Indie nebo Rusko.

Například hospodářství Ruska či Kanady podle tajných služeb pomůže globální oteplování.  Dostanou se totiž k dalším zdrojům ropy u Severního moře.

Naopak Spojené státy se budou i vzhledem k současné ekonomické krizi zabývat zejména svými problémy a začnou samy sebe izolovat.

Více o krizi

Podle zprávy to zároveň způsobí oslabení amerického dolaru, který by tak mohl ztratit své výsadní postavení světového platidla.

"Následujících dvacet let bude plné změn spojených s riziky," varuje zpráva, která vychází každé čtyři roky.

Naposledy byla zveřejněna po posledních volbách, tehdy ovšem předvídala Spojeným státům, že zůstane velmocí.

Světový (ne)pořádek

Zpráva již tradičně varuje před "obloukem nestability", kterým je Blízký východ.

Zatímco nearabské muslimské státy jako je Turecko, Indonésie a Írán by se podle tajných služeb mohly stát globálními aktéry v novém světovém pořádku (pokud se zbaví teokracie), africké a jihoasijské země se ocitnou ve stavu bezvládí.

Čtěte také

Svět bude vystaven nedostatku zdrojů, což může být po čase znovu příčinou konfliktů.

Zpravodajské služby dále tvrdí, že do roku 2025 by měla pomalu skončit závislost energetického systému na ropě.

Agentury dále varují před nebezpečí jaderného útoku. Podle nich je vysoká hrozba použití biologických zbraní militantními skupinami.

Jaderného terorismu jako takového se zpravodajské služby neobávají.

Související