Slovenský ministr Jan KubišSlovenský ministr zahraničních věcí Ján Kubiš má šanci stát se generálním tajemníkem NATO. Informuje o tom dnešní vydání slovenského deníku Pravda, který se odvolává na dva vysoce postavené zdroje.

Kromě Kubiše jsou kandidáty na vedení aliance například i dánský premiér Anders Fogh Rasmussen a šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Kubiš potvrdil, že o jeho jméně se diskutuje, předpokládá ale, že nakonec bude zvolen někdo jiný.

"V diskusích diplomatů padlo mé jméno, ale ne z úst politiků. Samozřejmě, potěšilo mě, že si na mě vzpomněli, ale ve funkci generálního tajemníka NATO bych viděl spíš někoho jiného," řekl Pravdě Kubiš.

Čtěte více

Nevýhodou je neuznání Kosova

Diskuse mezi členskými státy aliance o nástupci současného šéfa NATO, kterým je nizozemský politik Jaap de Hoop Scheffer, by podle Pravdy měly odstartovat na začátku příštího roku.

Kubišovou výhodou by přitom podle deníku mohlo být, že pochází z nové členské země NATO, což by mohlo sehrát úlohu příští rok, kdy bude aliance slavit 60 let od svého založení. Hendikepem je prý naopak slovenská zahraniční politika na Balkáně - Slovensko je totiž jednou z mála zemí aliance, která odmítá uznat nezávislost Kosova.

Slovenský ministr v minulosti zastával funkci generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a představitele EU pro střední Asii. Slovenská média o něm spekulovala i jako o kandidátovi na eurokomisaře.

Související