Indie-terorismusTeroristé zaútočili v indickém městě Mumbaj (dříve Bombaj) na luxusní hotely, restaurace, benzinovou pumpu a nádraží. Při akcích zjevně namířených proti místům, kde se často pohybuje hodně západních turistů, zahynulo podle posledních zpráv nejméně 101 lidí, dalších 287 bylo podle oficiálních údajů zraněno.

Mezi mrtvými je šest cizinců, 14 policistů a 81 Indů. Jde o druhý největší útok od srpna, který se odehrál v této muslimské zemi.

"Počet obětí zcela určitě dál poroste, protože po celou noc pokračují přestřelky na všech místech, kde teroristé drží rukojmí. Informace, které máme k dispozici, si velmi protiřečí," řekl ČT česká velvyslanec Hynek Kmoníček s tím, že mezi dosud identifikovanými oběťmi nejsou čeští občané.

Policejní operace pokračují i ve středu, během noci byla hlášena střelba z blízkosti dvou napadených hotelů, Tádž Mahal a Oberoi, kde se ukrývají teroristé a kde drží zhruba čtyřicet až padesát rukojmí - převážně Američanů a Britů. Z hotelu Oberoi se podle agentury Reuters ve středu ráno ozvala silná exploze.

Do ulic Mumbaje byla vyslána také armáda. Televize CNN oznámila, že z hořícího hotelu Tádž Mahal se podařilo zachránit asi 50 lidí. Záchranářům s plameny pomáhá armáda.

"Chtěli kohokoli s britským či americkým pasem. Chtěli cizince," popsal situaci pro televizní stanici NDTV jistý obchodník z Londýna, který byl v době útoku v hotelu Tádž Mahal.

FOTOGALERIE ZDE

MAPA OBLASTI ZDE 

Policie už potvrdila, že šlo o teroristické útoky. Šest podezřelých už zadržela, další dva při útěku zastřelila. Ozbrojenci zaútočili automatickými puškami a granáty na nejméně devíti místech v jižní části města. Podle svědectví, které z místa podal český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček, se k útokům přihlásili dekánští mudžahedínové.

Exkluzivně z místa

Indie si musí zvykat na totéž, co západní turisté. na terorismus

Agentura AP napsala, že útočníci udeřili i ve známé bombajské restauraci Leopold. Teroristé též vyhodili do vzduchu jednu čerpací stanici v centru města.

Hotel v plamenech 

"Vstupní hala hotelu Tádž Mahal je v plamenech," řekl večer (v noci indického času) policejní mluvčí A. N. Roj.

Český konzul v Bombaji Eduard Řeháček řekl, že podle informací, které obdržel e-mailem, byl v inkriminované oblasti ubytován jeden cestovatel z České republiky. Nicméně z hotelu, kde bydlel, se odhlásil ve středu asi v poledne místního času, tedy dříve, než teroristé zaútočili.

Policie potvrdila, že teroristé zastřelili šéfa protiteroristické policejní skupiny.

Čtěte také:

Dva údajní teroristé se podle CNN schovali v luxusním hotelu Oberoi. Policie hotel evakuovala. V zasažených lokalitách vypukl podle CNN naprostý chaos.

Podívejte se na mapu míst, kde se útoky odehrály

232-INDIE_copy.jpg 

Související