Indickou Mumbají otřásly ve středu v noci útoky, které si vyžádaly přes stovku mrtvých a více než 300 zraněných. Ve městě  pokračují i ve čtvrtek boje, útočníci stále drží rukojmí v hotelu Oberoi.

Podle indického premiéra Manmóhana Singha stojí za útokem zahraniční skupiny. K sérii útoků se přitom příhlásila neznámá skupina Dekánských mudžáhedínů.

Na dotazy čtenářů odpovídal znalec indické oblasti Aleš Ottmár, politický geograf, který působil na českém velvyslanectví v Dillí.

VŠE O ÚTOCÍCH V MUMBAJI

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, dokážete říct, kdo jsou zmiňovaní mudžáhedínové a jaký byl případný důvode jejich útoku?
Aleš Ottmár
Dobrý den, o Dekánských mudžahedínech se moc neví. Dekánští mudžahedínové jsou mladou extrémistickou islámskou skupinou, která nese pojmenování po Dekánské plošině. Jejich současným vůdcem je Abdus Subhan Kurejší, který pochází právě z Bombaje. Hlavním cílem mudžahedínů je „zničení hinduismu v Indii“. Jedním z dalších cílů teroristických útoků, je snaha o publicitu. Dalším cílem může být zvyšování napětí mezi muslimy a hinduisty před květnovými celostátními volbami do Poslanecké sněmovny (Lok Sabha). Dekánští mudžajedínové nejsou jedinou skupinou, která v Indii operuje. Muslimské obyvatelstvo je nejvíce zastoupeno v indických státech Uttarpradéš, Západní Bengálsko, Bihár a Asám, v nichž tvoří 15-30 % populace. Takto vysoká procentuální zastoupení muslimských věřících v jednotlivých státech Indie podněcuje ke vzniku nejrůznějších separatistických či teroristických skupin. Nejcitelněji je postižena oblast Kašmíru, kde v posledních měsících kulminují zájmy Pákistánu a Indie. Navzdory útokům, je potřeba zmínit, že probíhá i vzájemný dialog mezi muslimy a hinduisty. Před třemi týdny (8.-9.listopadu) proběhla v Hajdarbádu dvoudenní konference na téma anti-terorismu a národní integrace. Konference byla organizována Organizací indických učenců (Jamiat Ulema-e-Hind), což je jedna z nejvýznamnějších muslimských organizací v Indii. Muslimská organizace na konferenci odmítla terorismus a mimo jiné schválila fatvu, vyslovenou 31. května tohoto roku velmi uznávanou islámskou školou Darul Uloom Deoband v rámci Anti-teroristické globální mírové konference v Dillí. Fatva prohlašuje terorismus za neislamský, zamítla všechny druhy prolití krve a zabíjení nevinných lidí označila jako sobecké či politicky motivované. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jak funguji teroristicke skupiny v Indii? Maji nejake centralni vedeni?
Aleš Ottmár
Dobrý den, teroristických skupin v Indii je celá řada. Některé jsou organizovány lépe některé hůře. V Indii jsou i velmi dobře připravované skupiny, např. Naxalité (maoisté). Kromě současného útoku operují teroristické organizace v oblasti severovýchodní Indie, známou pod názvem sedm sester. Především v Asámském koridoru, jsou vyvíjeny teroristické aktivity. Ten vznikl vyříznutím islámské části Východního Bengálska, které dnes známe pod jménem Bangladéš. Vetšinou jsou dobře organizovány. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si, že teroristé z Bombaje byli nějak napojeni na al-Káidu? Děkuji
Aleš Ottmár
Dobrý den, domnívám se, že v tomto případě přímé napojení na Al-Káidu není. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Jaký je obecně vztah indické společnosti k muslimům?
Aleš Ottmár
Dobrý den, Indie je multietnickým státem, který nemá jednoznačně dominantní národ. Ano, většinu mají Hindové (asi 28%), ale jsou zde i další etnika jako Tamilové,Telugové či Bengálci. Uvědome si, že Indie je obrovský subkontinent. V poslední době se napětí přiostřuje a mohou za to i teroristické útoky. Většinou jsou ve městech čtvrti, kde žijí jen muslimové. Při poslední návštěvě Indie jsem se bavil s Hindy, kteří byli na muslimy naštvaní, že se jim staví nové mešity. Jedním problémem může být rozdíl v přírustku dětí. Muslimské ženy mají většinou více dětí než hinduistické. Tím se postupem času mění a ještě více může změnit zastoupení v zastupitelstvech v lokálních samosprávách. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
V souvislosti s útoky v Indii se často zmiňovala možná účast pákistánských tajných služeb. Jde pouze o vládní propagandu, nebo mohou mít dohady reálné opodstatnění?
Aleš Ottmár
Dobrý den, domnívám se, že eventuálně to možné je. Spory mezi Pákistánem a Indií jsou historicky podmíněné. Obecná nedůvěra k Pákistánu je dána vzájemnými válkami. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Proč se najednou objevily útoky v Indii, o které jsem dosud ve spojení s něčím podobným neslyšel?
Aleš Ottmár
Dobrý den, na indickém subkontinentu jsou teroristické útoky dlouhodobým jevem. Bohužel česká média o nich neiformují. Jedním důvodem je i to, že indická vláda si nepřeje velkou publicitu s ohledem na případné zahraniční investice. Pěkný den
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak jsou chráneni běžní občané, jaké dopady budou mít teroristické útoky na ekonomiku země a zda to v souvislosti s finanční krizí, která obchází svět, může případně indickou ekonomiku vážněji ohrozit? Děkuji, hezký den, Veronika.
Aleš Ottmár
Dobrý den, stejně jako v Evropě jsou občané chráněni policií či tajnými složkami, popřípadě armádou. Pravdou zůstává, že úroveň indických policistů je provázána velkými korupčními skandály. V některých případech je jejich úroveň s evropskou nesrovnatelná.Snad bych jen rád upozornil na to, že hodnota indického života je stále jiná, než hodnota v evropském pojetí. Teroristické útoky mohou omezit příliv zahraničních investic do Indie. Bombaj je ekonomickým centrem, teroristická akce se trefila do černého. S finanční krizí bych tuto akci nespojoval. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Dobry den. Chtel jsem se zeptat proc si myslite, ze zautocili muslimove v hinduisticke zemi? Proc si myslite, ze byla vybrana prave Indie?
Aleš Ottmár
Dobrý den, domnívám se, že idea války proti islámu nemá vážené opodstatnění. Jsou různé druhy islámu (sufismus, wahábismus, apod.), které čerpají z podobného základu, ale v drobnostech se liší. Jedním z problémů je interpretace Koránu. Muslimové jsou v Indii zastoupeni 12-13% z celkového počtu obyvatelstva. V absolutních číslech jde o počet 130-140miliónů, což jsou všichni obyvatelé Ruska či dvakrát obyvatelé Německa. Nespojujme tento útok s 11.září. V Indii jsou teroristické útoky častým jevem. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Nebylo by jednodušší místo těch rozborů a expertíz hodit na Mekku atomovku?
Aleš Ottmár
Dobrý den, Váš dotaz neberu vážně. Během mého působení v Asii jsem přišel do styku s mnoha muslimy, ne všichni jsou teroristé. Když jsem žil v Istanbulu, objevil se v evropských novinách titulek: Muslimové plánují útok na Londýn. Kamarádi v Turecku se mě ptali, proč novináři píší takovéto věci, že oni sami žádný útok neplánují a ani je to ve snu nenapadlo. Rozlišoval bych dobří lidé a ti horší. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Máte nějaké vysvětlení, proč si teroristé vybrali právě Bombay? Myslíte, že se mohou nyní ještě zhoršit vztahy s Pákistánem nebo se jich tato událost vůbec nedotkne?
Aleš Ottmár
Dobrý den, Bombaj je druhé největší město světa s odhadem obyvatel přes 20 miliónů (dvakrát ČR). Je to zároveň největší indické město. Kromě toho je to ekonomické centrum Indie. Vztahy s Pákistánem jsou v současné době na relativně dobré úrovni. Pákistán je v současné době v ekonomické krizi a žádá o půjčky. Dle mého soudu, zhoršení vztahů s Indií by se Pákistánu za současné situace nevyplatilo. Pěkný den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám dotaz na Vaše působení na velvyslanectví v Indii - co jste tam dělal a jak je mozne se tam dostat - predpokladam, ze nejste profesionalni diplomat. Díky.
Aleš Ottmár
Dobrý den, během mého studia Politické a kulturní geografie na Ostravské univerzitě jsem absolvoval odbornou studijní stáž na velvyslanectví. Stáž byla součást mého studia. Pěkný den.
Související