thajsko_letiste_demonstrace__192x128_.jpgHlavní mezinárodní letiště Suvarnabhumi v thajské metropoli Bangkok zůstává mimo provoz, protože protivládní demonstranti odmítají zrušit jeho blokádu. Uzavřeno zůstává i vnitrostátní letiště Don Muang. Thajský vicepremiér Olarn Chaipravat oznámil, že evakuace desítek tisíc zahraničních turistů uvízlých v Thajsku potrvá asi měsíc.

"Operace na pomoc turistům vrátit se domů může trvat asi ještě měsíc, počínaje dneškem," řekl v sobotu Chaipravat.

Náhradní letiště nestačí 

Po uzavření letišť Suvarnabhumi a Don Muang v oblasti Bangkoku umožnila vláda leteckým společnostem využívat k odvozu turistů vojenskou leteckou základnu Utapao. Ta však náporu nestačí, rozhodně není vybavena pro odbavování desítek tisíc lidí denně. Kromě toho leží asi 190 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku a masová přeprava turistů sem je nesnadná.

Situaci v zemi vyostřil granátový útok na přívržence opozičního Lidového spojenectví pro demokracii, k němuž došlo v noci na neděli před vládními budovami, ale také kvůli připravované velké protidemonstraci přívrženců vlády v hlavním městě Bangkoku. 

Čtěte také:

Každý den přibývá až 30 tisíc cizinců, kteří chtějí, ale nemohou z Thajska odletět. Kromě toho v zahraničí zůstává zablokováno asi 50.000 Thajců, kteří se nemohou vrátit domů, uvedl Chaipravat.

Poukázal znovu na to, že blokáda letišť kvůli prosazení vnitropolitických cílů bude mít "katastrofální dopad" na thajské hospodářství. Země závisí na příjezdu asi 15 milionů turistů ročně, což se nyní nepochybně změní k horšímu. V důsledku krize, která z toho zemi hrozí, může přijít o práci až milion Thajců, dodal.

Související