Situace zahraničních turistů i dalších lidí v Thajsku, kde již týden kvůli protivládním demonstracím nefungují hlavní letiště, se během víkendu dále komplikovala.

Většina přívrženců opozice, podle odhadu přes 10 tisíc, blokuje šestý den bangkoská letiště Suvarnabhumi a Don Muang. Policie proti nim postupuje velmi laxně nehledě na příkaz vlády "situaci vyřešit".

OBRAZEM

Podívejte se, jak to vypadá na letištích v Bangkoku 

Ministr turistiky Vírasak Kohsurat odhadl, že počet uvízlých cizinců vystoupal na 100 tisíc. Hlavní část z nich jsou turisté, jimž skončil rekreační pobyt, další významnou skupinou jsou podnikatelé domácí i zahraničí. Řada zahraničních vlád proto naléhá na Bangkok, aby situaci urychleně řešil. Některé státy vysílají již pro své občany speciály, Česko to podle ministerstva zahraničí v úmyslu nemá.

Dvě až pět stovek Čechů 

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová serveru iHNed.cz v neděli sdělila, že z Thajska odletěla skupina čtyř desítek Čechů. Letěli z menších letišť v zemi, které blokáda nepostihla. Na další náhradní spoje čeká necelých 200 českých turistů, dá se předpokládat, že další ještě přibudou.

Mluvčí asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura odhadl, že v Thajsku může být celkem 500 Čechů. Cestovní kanceláře i konzulární pracovníci jim pomáhají najít dopravu z provizorního vojenského letiště, přímořského letoviska Pchúketu nebo i z malajsijské metropole Kuala Lumpuru.

"Nemáme zaznamenáno, že by nějaký klient české cestovní kanceláře měl nějaké problémy," uvedl Okamura.

Otevřené vojenské letiště 

Thajská armáda sice v uplynulých dnech otevřela pro odlety ze země svou vojenskou základnu Utapao asi 190 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku, ta však zdaleka nestačí. Vláda proto chce organizovat lety ze všech schopných lokálních letišť, hlavně v přímořských letoviscích.

Čtěte souvislosti:

Čtěte výpovědi Evropanů, kteří zůstali "viset" na letišti v Thajsku 

Thajský premiér přešel do útoku, vyhlásil výjimečný stav na dvou letištích

Blokáda potrvá, letiště budou v pořádku nejdříve za měsíc

 

Jinou šanci, jak opustit Thajsko, lidé na letištích či v okolí nemají. Některé státy - Španělsko či Austrálie - už jsou připraveny vypravit vlastní letadla. Jenže ta nemají kde přistát. Thajský premiér slíbil, že odškodní cizince -  mají dostat za každý den, kdy nuceně pobývají v této zemi, v přepočtu  1115 korun na den.

Související