Thajská opozice oslavuje rozhodnutí ústavního soudu o zákazu vládní stranyProtivládní demonstranti z thajského Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) ukončí ve středu všechny protestní akce. S odvoláním na vůdce PAD to oznámila agentura Reuters. Protestující také do středečních 04:00 SEČ opustí obě letiště v Bangkoku, která už týden blokují.

Ukončení demonstrací vyvolalo rozhodnutí thajského ústavního soudu, který postavil tři strany vládní koalice mimo zákon. Jejich vedoucím představitelům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, byla zakázána politická činnost po dobu následujících pěti let.

Živě z thajsko-laoské hranice

Jako důvod svého rozhodnutí ústavní soud uvedl, že Vongsavatova Strana lidové moci (PPP) a další dvě koaliční strany podváděly při volbách v roce 2007.

Přes hlasy o ukončení protestů nemají turisté v Thajsku, kteří se chtějí dostat domů, vyhráno. Generální manažer bangkokského letiště Suvarnabhumi řekl agentuře Reuters, že teprve ve středu bude jasné, kdy se podaří obnovit normální provoz. Kvůli zablokovaným letům uvízlo v zemi asi 300 tisíc lidí, včetně zhruba 500 Čechů. 

Vládní strana: Půjdeme dál

Stejně jako protivládní opozice obsadila sídlo vlády a bagkokská letiště, provládní demonstranti z Demokratické aliance proti diktatuře (DAAD) se v průběhu jednání soudu usídlila u jeho budovy. Soudci se proto museli přesunout do jiné budovy, tam zase demonstranti přerušili dodávky elektřiny a vody.

Členové Vongsavatovy Strany lidové moci (PPP), na které se soudní zákaz účasti v politice nevztahuje, však okamžitě prohlásili, že "půjdou dál" a vytvoří novou vládu. "Toto rozhodnutí nás nikoho nepřekvapilo," řekl agentuře Reuters bývalý vládní ministr Džakrapob Penkajr.

Čtěte také

Penkajr je považován za blízkého spolupracovníka expremiéra Tchaksina Šinavatry, který byl od moci odstaven v roce 2006 vojenským pučem.

Poslanci PPP, jimž ústavní soud činnost nezakázal, se přesunou do nově vytvořené strany Pro Thajsko (Puea Tchaj). Podle agentury Reuters se očekává, že se pro podobný krok rozhodnou i členové zbývajících dvou zrušených stran: Neutrální demokratické strany (Pchak matčima tchippatchaj) a Thajské národní strany (Čart Tchaj). Podle mluvčího PPP budou poslanci vládní koalice usilovat o to, aby parlament zvolil nového premiéra 8. prosince.

Související