riceova-letadlo__192x128_.jpgAmerická ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve čtvrtek přiletěla na neoznámenou návštěvu do Pákistánu. Krátce po příletu vyzvala pákistánské představitele, aby zaujali "tvrdý postoj" vůči terorismu.

Riceová tak reagovala na sérii teroristických útoků v indické Bombaji, při níž minulý týden zahynulo 171 lidí a téměř 300 dalších bylo zraněno. 

K výzvě se přidal i pákistánský prezident Yúsuf Alí Zardárí, který prohlásil, že je potřeba proti teroristům podniknout "tvrdé kroky"."

"(Pákistánská) vláda nebude pouze podporovat vyšetřování (bombajského útoku), ale také zasáhne proti každému pákistánskému elementu, který se na útocích podílel," prohlásil Zardárí po setkání s Riceovou. "Pákistán je pevně rozhodnut zajistit, že jeho území nebude zneužíváno pro teroristické útoky," dodal.

Čtěte více: Vývoj po útocích v Mumbaji

"Globální hrozbě extremismu a terorismu se musí postavit všechny státy přijetím velmi tvrdého a pevného postoje, a právě o tom budu jednat," řekla Riceová novinářům.

Riceová přiletěla ve středu do Indie, aby se snažila zmírnit napětí mezi Dillí a Islámábádem, které po atentátu v Bombaji narostlo. Pákistán vyzvala k razantnějšímu zapojení do vyšetřování teroristických útoků v Bombaji, zároveň ale varovala Indii, aby její reakce nevyprovokovaly ve vztazích s Pákistánem nechtěné následky.

Ministryně také přislíbila plnou spolupráci Spojených států při vyšetřování. Podle amerického ministra spravedlnosti Michaela Mukaseyho se do vyšetřování už zapojil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Pákistánská stopa

Dosavadní vyšetřování mumbajských útoků přitom potvrzuje, že útočníci byli napojeni na pákistánskou teroristickou organizaci. Indické úřady z řízení celé akce podezírají dva vysoce postavené vůdce organizace Laškar e-Taiba, kteří sídlí v Pákistánu.

Podle závěrů vyšetřování, o kterých informovala agentura AP, stojí za operací Zakí ur-Rehmán Lakví a Yúsuf Muzzamil. První z nich je údajně zodpovědný za veškeré ozbrojené akce, druhý působí jak vůdce pro oblast Kašmíru a dalších částí Indie. Laškar e-Taiba má své hlavní působiště v Pákistánu, kde byla zároveň postavena mimo zákon. 

Čtěte také

AP vychází z výpovědí dvou nejmenovaných členů indické vlády, seznámených s vyšetřováním útoků. Policie při něm spoléhá zejména na jediného přeživšího ze skupiny asi deseti teroristů.

Ten vypověděl, že pro akci v Mumbaji jej získal právě Lakví. S Muzzamilem pak údajně hovořili ostatní členové skupiny satelitním telefonem v průběhu útoku. Dosavadní vyšetřování ukázalo, že teroristé používali i telefony zabavené hostům napadených hotelů. Většina hovorů přitom směřovala do pákistánského města Lahore.