Rusko-venezuelské námořní manévry.Rusko v rámci společných manévrů s venezuelským námořnictvem rozhodlo, že nechá jednu z lodí proplout Panamským průplavem. Událost má symbolický význam - křižník Admirál Chabanenko zastaví i v bývalé americké námořní základně Rodman. Tu Panama převzala od Spojených států v roce 1999.

Odborníci vnímají rozhodnutí jako symbolické potvrzení rostoucího vlivu Ruska v Latinské Americe. "Jedná se o odplatu za americký přístup ke konfliktu v Gruzii a k celé východní Evropě včetně Ukrajiny," řekl agentuře AP Adam Isacson z washingtonského Centra pro mezinárodní politiku.

Panamský průplav byl od svého otevření v roce 1914 symbolem rostoucí moci Spojených států a celá jeho okolí bylo považována za americké území. Právě díky tomu mohl republikán John McCain kandidovat na amerického prezidenta. Narodil se totiž v oblasti základny Coco Solo.

Čtěte více

Společná rusko-venezuelská cvičení začala ve středu i za přítomnosti prezidentů obou zemí. Do Karibiku připluly desítky ruských lodí, včetně známého křižníku Petr Veliký.

Rozsáhlých manévrů, nazvaných "VenRus 2008", se účastní asi 1600 ruských námořníků. Ruská armáda je v takovém množství v Karibikum, tedy v blízkosti Spojených států, poprvé od konce studené války.

Ministerstvo zahraničí USA již upozornilo, že bude cvičení "pozorně sledovat." Zároveň však odmítlo, že by je vnímalo jako hrozbu.

Související