Sarkozy a dalajlamaFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy se v sobotu navzdory čínským protestům sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. "Dalajlama mě ujistil, že nesměřuje k odtržení Tibetu od Číny, ale usiluje o dodržování lidských práv," řekl Sarkozy po zhruba půlhodinové schůzce v severopolském Gdaňsku, která byla označena jako neoficiální.

 

Čína proti Sarkozyho setkání s dalajlamou již dříve ostře protestovala a zrušila kvůli ní plánované jednání s představiteli Evropské unie. Peking jakékoli schůzky zahraničních státníků s dalajlamou označuje za vměšování do čínských vnitřních záležitostí a tibetského duchovního vůdce obviňuje ze snahy odtrhnout Tibet od zbytku země.

 

Čtěte také

 

Sarkozy a dalajlama se sešli v rámci oslav 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír Lechovi Walesovi, polskému exprezidentovi a vůdci protikomunistického hnutí Solidarita. Ředitel Institutu Lecha Walesy Piotr Gulczyński novinářům řekl, že kvůli rozsáhlým protestům Číny mělo setkání Sarkozyho s dalajlamou neoficiální charakter. 

Sarkozy: Mohu se setkávat, s kým chci

Sarkozy ještě před schůzkou s dalajlamou zdůraznil, že by se situace neměla dramatizovat. Podle něj Evropa potřebuje Čínu a Čína potřebuje Evropu. Doplnil, že již dříve mluvil o tom, že se s dalajlamou sejde do konce letošního roku. "Jako francouzský prezident mám právo se setkávat, s kým chci," řekl.

 

Čínští nacionalisté vyzvali k bojkotu francouzských výrobků a společností. Reagovali tak právě na plánované setkání Sakozyho s dalajlamou.

 

Dalajlama, který v pátek přijel do přímořského Gdaňska na pozvání Walesy, při svém vystoupení řekl, že nesměřuje ke zničení čínské vlády. "Měli bychom žít vedle sebe, to je jediné, po čem toužím, protože Tibeťané mají vlastní kulturu a tradice," řekl dalajlama.

Související