GazaKvůli nedostatku paliva hrozí jediné elektrárně v pásmu Gazy znovu odstavení. Jak v sobotu podle agentury DPA sdělilo její ředitelství, vystačí elektrárně zásoby nafty už jen do nedělního rána. Elektrárna zásobuje proudem zhruba 800.000 z 1,5 milionu obyvatel pásma Gazy. Ve čtvrtek jí Izrael dodal půl milionu litrů paliva, provoz ovšem potřebuje týdně dva miliony litrů.

 

Kvůli neustálému ostřelování izraelských měst raketami palestinských radikálů z Gazy Izrael 5. listopadu pásmo takřka úplně zablokoval. O devět dnů později se většina obyvatel pásma ocitla bez proudu, protože elektrárna musela zastavit provoz. V téže době musela také OSN kvůli uzavřeným přechodům přerušit transport humanitární potravinové pomoci, na které je závislá zhruba polovina Palestinců v pásmu.

 

Čtěte také

 

Světová banka v sobotu upozornila, že kvůli blokádě nemají obyvatelé Gazy dostatek finanční hotovosti, což by mohlo vést ke kolapsu tamních bank. Ty od čtvrtka kvůli nedostatku peněz omezily provoz. Mezinárodní měnový fond navíc varoval, že nedostatek financí v pásmu Gazy by mohl posílit řady palestinských ozbrojenců, kteří často pašují hotovost z Egypta.

I přes blokádu dochází k ostřelování dál

Blokádou pásma chce Izrael přinutit palestinské radikály zastavit raketovou palbu na své území. I v sobotu ale dopadlo podle izraelských médií do příhraniční oblasti Izraele osm podomácku vyrobených raket Kásam a dva dělostřelecké granáty. Nezpůsobily ale žádná zranění ani hmotné škody.

 

Zahraniční humanitární organizace tvrdí, že pásmu hrozí kvůli zavřené hranici humanitární katastrofa. Vyzývají mezinárodní společenství, aby obě strany přinutilo dodržovat příměří, na němž se v létě dohodly. Klid panoval do začátku listopadu, kdy byly přeshraniční incidenty obnoveny.

 

Izrael začal na delší období hraniční přechody uzavírat loni v létě, kdy se vlády v pásmu Gazy zmocnilo radikální hnutí Hamas. Tato organizace Izrael neuznává, odmítá s ním jednat a bojuje proti němu. Židovský stát chce ekonomickými sankcemi Hamas co nejvíc oslabit a přinutit ho spolupracovat s konkurenčním Fatahem, který teď vládne na západním břehu Jordánu.

Související