recko-demonstrace-protesty__192x128_.jpgSkupiny radikální mládeže začaly v pondělí večer rabovat desítky obchodů v centru severořecké Soluni. Rabování začalo po dvou velkých demonstracích na protest proti sobotnímu kontroverznímu zásahu policie v Athénách, při němž byl zastřelen patnáctiletý mladík.

Jen v Athénách hasiči vyjížděli k více než 200 požárům. Radikálové podpálili i vánoční strom na náměstí Syntagma, který poté obklopili a zpívali u něj koledy.

V průběhu noci bylo v Aténách zatčeno 89 vandalů. Dalších 79 bylo zadrženo a předvedeno k výslechu. Při násilnostech utrpělo 12 policistů zranění.

V centru Soluně se již kolem poledne střetly asi tři stovky mladých radikálů a studentů s policejními těžkooděnci, na které házely kameny, dlažební kostky a zápalné lahve. Pouliční boje a násilnosti dopoledne vypukly i ve městě Trikala, kde podle BBC bylo zraněno několik policistů.

Jak to vypadalo v ulicích Athén a Soluně v neděli a pondělí

Pouliční boje a střety s policií ve dvou největších řeckých městech, Athénách a Soluni pokračují už třetí den. Násilnosti, které jsou nejhorší za posledních několik let, vypukly v sobotu, když policista zastřelil mladého anarchistu. Střílející policista už byl obviněn z vraždy, jeho kolega ze spolupachatelství. Policista se hájil, že vystřelil jen varovné výstřely do vzduchu, ale očití svědci tvrdí, že mířil přímo na oběť.

Zastřelený mladík byl jedním ze skupiny výtržníků, kteří házeli na policejní auta kameny a údajně i zápalné láhve.

Prohlédněte si také VIDEO

 

Související