Kosovská vlajkaV Kosovu byla zahájena největší civilní operace Evropské unie za svými hranicemi: V Kosovu převzala správu od OSN mise EU EULEX. Asi 2000 policistů, soudců a úředníků se bude snažit o posílení kosovské státní správy.

Mluvčí mise Victor Reuter řekl, že se pracovníci EULEX se rozmísťují hlavně na severu Kosova, obývaném převážně Srby. "Jdou na policejní stanice, soudy (v Kosovské Mitrovici) a na hranice se Srbskem," řekl Reuter. Mise OSN (UNMIK) tak tímto dnem končí své působení.

Mise EULEX má na 2000 pracovníků - policistů, soudců, celníků a odborníků na státní správu - vyslaných ze zemí EU. Jejím cílem je napomáhat rozvoji demokracie, udržení stability a vymýcení organizovaného zločinu.

Čtěte také

Mise by postupně měla převzít většinu pravomocí od dosavadní mise UNMIK. "Kosovo je součástí Evropy a myslím, že je důležité, abychom zde pomáhali," řekl agentuře AP vedoucí mise Yves de Kermabon.

Na převzetí správy nad Kosovem se EU dohodla v roce 2008 poté, co bývalá jihosrbská provincie vyhlásila samostatnost. Zahájení činnosti EULEX bylo několikrát odloženo - nejprve kvůli nesouhlasu Srbska, později kvůli námitkám Kosova.

Srbský odpor

Odpor Prištiny a velké části albánských obyvatel Kosova trvá. Naposledy proti misi EU demonstrovaly v Prištině počátkem prosince tisíce kosovských Albánců.

Kosovská vláda se obává hlavně faktu, že v zemi bude nadále spolu s EU působit také dosavadní mise UNMIK, i když ve značně omezené podobě. Proto také NATO zpřísnilo před příjezdem členů EULEX bezpečnostní opatření. 

Související blogy na iHNed.cz

Souběžná činnost obou misí by prý mohla předznamenat odtržení území obývaných Srby od Kosova. Kosovo od vyhlášení nezávislosti letos v únoru uznala zhruba padesátka ze 192 členských států OSN, mezi nimi USA a většina zemí EU.

Srbsko, podporované Ruskem, je proti nezávislosti a považuje Kosovo stále za svou jižní provincii. S misí EU v Kosovu Bělehrad souhlasil jen za podmínky, že bude mít neutrální status a že její fungování schválí Rada bezpečnosti OSN.