Konferenci o změnách klimatu provázejí protestyŠéfové evropské sedmadvacítky se v Bruselu dohodli na způsobu, jak se v unii do roku 2020 budou snižovat emise skleníkových plynů.

Česko získá některé úlevy, které by mohly přinést menší zdražení elektřiny, než se očekávalo. Elektrárenské společnosti nových členských států totiž podle nové dohody nebudou muset kupovat od roku 2013 všechny emisní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého.

Například elektrárenská společnost ČEZ očekávala, že kdyby musel kupovat všechny povolenky, ceny by vzrostly zhruba o třetinu, nyní by to ale mělo být méně.

"To co se teď odehrává, je historický okamžik. Žádný jiný kontinent na světě si nedal tak přísná pravidla, na kterých jsme se dnes mi všichni jednomyslně shodli. Dali jsme příklad celému světu." prohlásil na summitu Nicolas Sarkozy, prezident předsedající Francie (ČTĚTE VÍCE). 

Na čem se také Evropa dohodla

Už ve čtvrtek se evropští státníci v Bruselu nadechovali k velkému ústupku ve prospěch nových členských států včetně České republiky.

Čechům šlo od samého začátku vyjednávání o klimaticko-energetickém balíčku, které začalo před více než rokem, o jedinou věc: prosadit, aby unijní boj proti klimatickým změnám bolel co nejméně právě nejziskovější firmu v zemi - polostátní gigant ČEZ.

Francie opět v roli vyjednavače

Dotáhnout k cíli klíčovou dohodu o klimatu se snažili zejména Francouzi, kteří za ni nabídli velkým váhajícím státům v čele s Německem velké "slevy".

České osudy Lisabonu

Francouzi ale nabídli bolestné téměř každému. Čechům, Polsku a dalším novým členským státům, které značnou část své energie vyrábějí z uhlí, slíbili právě takové úlevy pro jejich energetický sektor, jakých se nyní dočká český ČEZ.

"Nové členské státy dostaly spoustu výjimek. Protože sociálně by pro ně nebylo únosné držet stejné tempo jako pro ostatní, ceny elektřiny by tam prudce narostly," okomentoval postup prezident předsedající země EU, Nicolas Sarkozy.  

Schválený balíček je mírnější než původní návrh. Cíle se jím nemění, požadavky na průmysl a automobilové firmy se ale zmírnily.

Související