Abhisit-Vejjajiva-premier-thajsko__192x128_.jpgNovým thajským premiérem byl zvolen kandidát thajské opoziční Demokratické strany Apchisit Vedžadžíva.

Čtyřiačtyřicetiletý vůdce Demokratické strany, který studoval na Oxfordské univerzitě, získal v parlamentu 235 hlasů potřebných k vítězství. O 37 hlasů tak porazil svého protikandidáta, bývalého šéfa národní policie Praču Promnoka, který je podporovatelem bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry.

Pro Vedžadžívu hlasovali i poslanci odštěpené frakce Pea Tchaj (Pro Thajsko), která měla podporovat svrženého a v exilu pobývajícího Šinavatru.

Čtěte také

Hlasování parlamentu následovalo po několika měsících protestů opozice, které koncem listopadu vyvrcholily týden trvajícím obsazením dvou bangkockých letišť. Demokratická strana se protivládních protestů aktivně neúčastnila, ale projevovala přízeň Lidovému spojenectví pro demokracii (PAD), jehož stoupenci tvořili většinu demonstrantů.

Analytici předpokládají, že vítězství kandidáta Demokratické strany by mohlo vyústit v období přinejmenším dočasné stability.

Vedžažíva se stal už pátým thajským premiérem během posledních dvou let.

Protesty stoupenců bývalé vlády

Hned po oznámení výsledku hlasování se ale před parlamentem shromáždili stoupenci předchozí thajské vlády a vůdce protestu je vyzval, aby zablokovali všechny dveře budovy a nenechali nikoho vyjít ven. Policie parlament pozamykala zevnitř.

Protestující skandovali: "Apchisit, kandidát armády" a spílali mu coby nastrčené figurce thajských vlivných ozbrojených sil, které v roce 2006 při vojenském převratu svrhly Tchaksina Šinavatru.

Podle agentury Reuters protestující prohlížejí všechna auta, která se snaží z komplexu parlamentu odjet. Na několik vozů zaútočili demonstranti cihlami a holemi a rozbili jim okna. Vozy poslanců, kteří hlasovali pro Vedžadžívu, nenechávají projet ven.

Hlasování parlamentu následovalo dva týdny poté, co ústavní soud rozpustil tři vládní strany a zakázal jejich předákům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, na pět let účast v politice. Soud rozpuštěné strany a jejich vůdce shledal vinnými z volebních podvodů, jichž se dopustili při volbách v prosinci 2007, které je vynesly k moci.