ASEAN-ministri-asie__192x128_.jpgSdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) udělalo významný krok k tomu, aby se stalo organizací podobné Evropské unii. V pondělí totiž zástupci vlád členských zemí ASEAN dokončili přijetí nového paktu, která vymezuje činnost organizace.

Dokument přesně vymezuje podmínky pro členství v ASEAN, jeho právní suverenitu i volný pohyb zboží a pracovní síly v rámci sdružení.

"Jedná se o významný posun, ASEAN se díky přijetí paktu více upevní a integruje," uvedl indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono.

Čtěte také

"ASEAN bude hrát významnější roli než doposud. Nejen v Asii, ale i v celém světě," dodal. Smlouva měla původně vstoupit v platnost na summitu v Thajsku, ten se však kvůli thajské vnitropolitické krizi nekonal.

A i pondělní akt byl zastíněn událostmi v Thajsku, kde byl zvolen novým premiérem jeden z vůdců opozice Apchisit Vedžadžíva. "I přes situaci v Thajsku, které je v současné době předsedající zemí ASEAN, věřím, že to organizaci a vývoj členských zemí nijak negativně neovlivní," uvedl generální sekretář ASEAN Surin Pitsuwan.

ASEAN vzniklo 8. srpna 1967 v Bangkoku v Thajsku. Cílem bylo vytvořit ekonomickou a kulturní spolupráci v regionu. Sídlem organizace je Jakarta v Indonésii. Území celkem deseti členských států (Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur, Thajsko, Brunej, Vietnam, Barma a Kambodža) pokrývá plochu 4,5 milionu km2, má přibližně 600 milionů obyvatel (což je o téměř 150 miliónů obyvatel více než v EU) a hovoří se zde 14 oficiálními jazyky.